K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czyściej nad Lubowidzkim

0

Liczne apele do wypoczywających nad Jeziorem Lubowidzkim w powiecie lęborskim, aby nie zanieczyszczali środowiska, jak dotąd nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Przekonali się o tym wędkarze, którzy przeprowadzili powakacyjną zbiórkę śmieci.

Wędkarze z koła PZW przy Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku oraz gminnego koła PZW „Pstrąg” w Nowej Wsi Lęborskiej stawili się w minioną sobotę, 15 września, nad Jeziorem Lubowidzkim. Cel był jeden – jesienna zbiórka śmieci pozostawionych przez letnich gości. Uczestników ekologicznego przedsięwzięcia wyposażono w odpowiednie worki.

Już po raz drugi w tym roku sprzątamy Jezioro Lubowidzkie – mówi Mieczysław Szmidtka, prezes koła PZW przy KPP w Lęborku. – Pierwsze było 14 kwietnia, teraz zaplanowane zostało na 15 września. Cyklicznie dwa razy w roku sprzątamy to jezioro, usuwając pozostałości po naszych turystach – pseudoturystach, choć trzeba dodać, że i wędkarze przyczyniają się do tego bałaganu. Apelujemy na naszych zebraniach, aby ten, kto coś przyniósł ze sobą, także to wyniósł.

Worki wypełniały się nieczystościami w zatrważającym tempie. Pustych opakowań po produktach spożywczych oraz napojach było sporo. Przy czym akcja przewidywała nie tylko oczyszczanie terenu wokół jeziora. Zbierane były także wszystkie nieczystości pływające po powierzchni wody. W tym celu akwen monitorowany był przez łódkę opływającą całe jezioro.

To kolejne działanie przeprowadzone w ostatnim czasie przez wędkarzy. We wrześniu naprawiono lubowidzki pomost, który ma służyć im przez kolejne lata.

Na remont złożyły się wszystkie koła, finansując zakup materiałów. Robociznę opłaciły już tylko dwa koła – nasze, czyli PZW przy KPP w Lęborku, oraz koło „Pstrąg”. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy uczestniczyli w naprawie tego pomostu – mówi prezes Mieczysław Szmidtka.

W sobotnie sprzątanie włączyły się również dzieci, które pod opieką dorosłych dzielnie wywiązywały się z niełatwego zadania. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.