K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Klątwa – tak czy nie?

0

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości kierownictwo Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku wspólnie z miastem organizuje festiwal teatralny pod nazwą „Scena Wolności”. Przegląd spektakli ma charakter konkursu otwartego, w którym teatry dramatyczne z Polski zaprezentują naszej publiczności utwory odnoszące się w sposób szczególny – w przekonaniu inicjatorów akcji – do problemów społecznych ostatnich dziesięcioleci. Wśród zaproszonych placówek znalazł się m.in. Teatr Powszechny w Warszawie, który ma wystawić na słupskiej scenie „Klątwę” w reżyserii Olivera Frljića. Przeciwko temu pomysłowi otwarcie protestuje część mieszkańców naszego miasta, w tym m.in. grupa radnych, lekarzy oraz środowiska narodowe, uważając, że przedstawienie warszawskie – którego premiera miała miejsce 18 lutego 2017 roku i które ma być teraz powtórzone w Słupsku – zawierało elementy obrazoburcze, raniące uczucia religijne i patriotyczne wielu Polaków. W związku z planowaną na jutro, 19 września, sesją rady miejskiej słupskie koło Ruchu Narodowego wystosowało oświadczenie w sprawie uchwały weryfikującej sposób obchodów w naszym mieście stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Poniżej zamieszczamy treść tego pisma.

Słupsk, 17 września 2018 r.

OŚWIADCZENIE KOŁA SŁUPSK RUCHU NARODOWEGO

Koło Słupsk Ruchu Narodowego z uznaniem przyjmuje inicjatywę Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Słupsku w sprawie uchwały weryfikującej sposób obchodów w Słupsku 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Tak znamienna, symboliczna rocznica jak żadna inna wymaga od wszystkich Polaków – z szacunku do przeszłości i miłości do Ojczyzny – postawy pełnej powagi. Pochylamy się przecież nad tym, co dla Narodu Polskiego jest najistotniejsze. Oddajemy hołd przeszłym pokoleniom, wskazujemy najważniejsze wartości narodowe, stawiamy drogowskaz dla tych, którzy nadejdą po nas.

Dlatego też za co najmniej niezrozumiałe uznać należy planowane wydarzenie pod nazwą Festiwal Scena Wolności, realizowane przez Teatr Nowy w Słupsku, a w szczególności plan wystawienia spektaklu „Klątwa” – który na przykład w wersji warszawskiej zawierał elementy obrazoburcze. Można postawić pytanie, czy na deskach słupskiego teatru – dofinansowanego z publicznych pieniędzy – powinien ten spektakl w ogóle się pojawić. Jednak to, że miałby być wystawiony w związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości, uznać należy za swoistą prowokację i policzek wymierzony polskiej sprawie narodowej.

Koło Słupsk Ruchu Narodowego ufa, że słupscy radni – kierując się, jeśli już nie patriotyzmem, to elementarnym poczuciem odpowiedzialności – przyjmą uchwałę zmieniającą program obchodów w takim brzmieniu, by Święto 100-lecia Odzyskania Niepodległości stało się w Słupsku świętem obchodzonym w poczuciu dumy, z godnością i w jedności, a nie świętem naznaczonym nikomu niepotrzebnymi podziałami i opluwaniem narodowych wartości.

 

(jwb)

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.