K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Oświadczenie radnego

4

Radny Maciej Szreder oświadczył, że w nadchodzących wyborach samorządowych nie będzie kandydował do Rady Miasta Lęborka. Nie chce też walczyć o fotel burmistrza.

Maciej Szreder to samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem. Znany jest lokalnej społeczności raczej z odważnych wystąpień. W 2014 roku walczył w drugiej turze wyborów samorządowych o najwyższy urząd w Lęborku z Witoldem Namyślakiem, ówczesnym kandydatem na burmistrza miasta z komitetu „Koalicja dla Lęborka”, którego skład tworzyli m.in. członkowie Platformy Obywatelskiej i stowarzyszenia Ziemia Lęborska. Maciej Szreder jako miejski radny mijającej kadencji za pośrednictwem mediów poinformował teraz o podjętej przez siebie decyzji.

Mam bardzo dużo telefonów, zapytań, dlaczego nie kandyduję – mówi radny. – Jak państwo wiecie, podjąłem decyzję, aby w tych wyborach nie kandydować, i to nie tylko na burmistrza, ale także na funkcję radnego. Mnie nie chodzi o władzę, moim celem jest pokazanie prawdziwej władzy Witolda Namyślaka, prawdziwych jego działań. Jeśli punktuję pana Namyślaka, to jego ludzie mówią zawsze: „Szreder dlatego to mówi, bo chce dorwać się do władzy”. Mam wrażenie, że jesteśmy w zapętleniu. Teraz więc, kiedy nie kandyduję, na pytanie, dlaczego pan burmistrz szafuje mieszkaniami niezgodnie z prawem, nie będzie mógł zasłonić się tym, że Szreder che dorwać się do władzy, tylko będzie musiał odpowiedzieć merytorycznie. Tak samo w sytuacji, gdy powiem, że pan burmistrz korumpuje politycznie radnych, dając im albo ich znajomym czy rodzinom pracę. Teraz sami ci ludzie będą musieli odpowiedzieć, dlaczego przyjęli tę pracę i podejmują decyzje zgodne z życzeniem burmistrza.

Radny podjął się wyjaśnienia sprawy dotyczącej gospodarowania zasobem mieszkaniowym miasta. Przygotowane przez niego dokumenty stały się podstawą do wszczęcia postępowania przez organy ścigania.

Sprawa jest w prokuraturze – mówi Maciej Szreder – i jest o wiele dalej posunięta, niż była do tej pory. Ja nie mam wpływu na termin działania prokuratury, bo chodzi o przesłuchanie kilkuset osób, które zostały pokrzywdzone w tych sprawach. Ale to w końcu się stanie, to kwestia czasu.

Maciej Szreder pozostaje w opozycji do obecnej władzy. Podkreśla, że zależy mu przede wszystkim na zmianie w Lęborku, która wydobyłaby potencjał kryjący się w mieszkańcach i samym mieście. Radny mówi, że ludzie z kręgu burmistrza obsadzeni zostali na wszystkich decyzyjnych stanowiskach.

Nie pozwalają nikomu wychylić się ponad poziom, który sami regulują. Aby dokonała się ta zmiana, musi być inny burmistrz. Chciałbym, aby była nim osoba, która rozmawia ze wszystkimi mieszkańcami, szanuje ich, a nie – tak jak Witold Namyślak – rozmawia tylko ze swoimi albo tymi, którzy gwarantują mu oddanie na niego głosu. Ważne, aby nowym burmistrzem była osoba pracowita, otwarta, uczciwa i szczera – podkreśla miejski radny.

Maciej Szreder zapewnił, że pomimo wycofania się z kandydowania w tegorocznych wyborach nadal będzie pozostawał do dyspozycji mieszkańców miasta potrzebujących pomocy. (opr. jwb)

Dyskusja4 komentarze

  1. Panie Maćku! Proszę startować. Pan może być naszym mesjaszem. Inny kandydatów to ja nie widzę, którzy by poszli we szranki z Namyślakiem. W Panu nadzieja.