K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Z nowym ambulansem

0

W lęborskim szpitalu odbyło się spotkanie dotyczące poprawy dostępności do kompleksowych świadczeń zdrowotnych dla pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Nastąpiło też uroczyste przekazanie ambulansu zespołowi ratownictwa medycznego.

W spotkaniu zorganizowanym w budynku lęborskiego szpitala uczestniczył zarówno personel medyczny wraz z pacjentami, jak i zaproszeni goście. Przybliżono obecnie realizowane projekty, w tym dofinansowany ze środków Unii Europejskiej dotyczący poprawy dostępności do kompleksowych świadczeń zdrowotnych dla pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Chodzi o rozbudowę, modernizację i wyposażenie oddziałów: kardiologicznego i rehabilitacji kardiologicznej oraz poradni, a także utworzenia zespołu do kinezyterapii.

Prace budowlane ruszyły bardzo szybko i mam nadzieję, że uda nam się ten projekt rozliczyć w terminie – mówi Lidia Kodłubańska, dyrektor SPS ZOZ w Lęborku. Będzie to znakomita baza dla chorych z dysfunkcjami układu krążenia. Podobnie jak choroby nowotworowe jest to duży problem współczesności. Te choroby wiążą się też z interwencyjnym ratownictwem, więc potrzebny jest dobry sprzęt. Chodzi tu o karetki, zespoły wyjazdowe, ponieważ my nie mamy kardiologii inwazyjnej i współpracujemy z okolicznymi ośrodkami. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dzisiaj możemy oddać do użytku nowy wóz do celów ratownictwa.

Nowy ambulans został zakupiony przede wszystkim dzięki pomocy finansowej samorządów powiatu i miasta.

Teraz dysponujemy pięcioma ambulansami, ale jeden pozostaje w rezerwie lub go wypożyczamy – zaznacza dyrektor Lidia Kodłubańska. Nasz tabor powinniśmy wymienić. Przydałyby się co najmniej dwie nowe karetki. Ten wóz jest też bardzo potrzebny. Tym bardziej, że przedłużony jest okres stacjonowania jednego zespołu w Łebie.

To jest volkswagen crafter – prezentuje ambulans Tomasz Rozenkranc, ratownik medyczny. O tyle jest lepszy od poprzedniego, który otrzymaliśmy około trzech lat temu, że ten ma już napęd na przód. W naszym terenie to dużo ułatwia. Często mamy wyjazdy poza miasto. W teren, do którego niekiedy nie tak łatwo dojechać. W tym aucie jest wzmocniony silnik, dzięki czemu dociążony jest przód i nawet jeśli się gdzieś zakopiemy, to z napędem na przód łatwiej wyjechać. Ambulans jeszcze zostanie doposażony, podłączone będą urządzenia i lada dzień będzie mógł – oby jak najrzadziej – wyjeżdżać z pomocą do poszkodowanych.

Ojciec Roman Zioła poświęcił nowy pojazd przekazując jego kierowcy breloczek z wizerunek św. Krzysztofa. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.