K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Numery i brak kontrkandydatów

0

Komitety wyborcze znają już swoje miejsce na listach do głosowania. Pierwsze dziesięć numerów zarezerwowanych zostało dla komitetów ogólnopolskich. W dwóch przypadkach nie wiadomo jeszcze czy obecnie urzędujący włodarze gminy i miasta będą mieli kontrkandydatów.

Komitety wyborcze w powiecie słupskim i lęborskim mogą już na swoich ulotkach i plakatach zamieszczać numery, z jakimi wyborcy znajdą ich kandydatów na listach do głosowania. W środę Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery dla tych komitetów, które zarejestrowały swoich kandydatów we wszystkich województwach w wyborach do sejmików. Obowiązują one we wszystkich okręgach, w których komitety ogólnopolskie wystawiają kandydatów. Kolejne numery – od jedynki do dziesiątki – przydzielone zostały następującym komitetom: Bezpartyjni Samorządowcy, Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Zieloni, Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, SLD Lewica Razem, Partia Razem, Ruch Narodowy RP, Kukiz`15, Wolność w Samorządzie i Prawo i Sprawiedliwość. Tak więc wiadomo, że i w Słupsku, i w Lęborku kandydaci PO i Nowoczesnej znajdą się na liście numer 4, a Prawa i Sprawiedliwości na dziesiątce.

Słupska delegatura PKW ogłosiła również numery na liście komitetów lokalnych biorących udział w wyborach do rad powiatowych. Samorządność Powiatu Słupskiego będzie miała numer 11, natomiast kandydaci Porozumienia Samorządowego Powiatu Słupskiego znajdą się na liście numer 12. W powiecie lęborskim numer 11 otrzymał komitet Lepszy Samorząd, a na liście numer 12 wyborcy znajdą kandydatów Porozumienia Samorządowego Lębork. Lista nr 13 zawierać będzie nazwiska kandydatów komitetu Ziemia Lęborska, a numer 14 – Samorządny Powiat Lęborski. Na numery czekają jeszcze lokalne komitety miejskie i gminne.

Z nietypową sytuacją mają do czynienia wyborcy w mieście i gminie Ustka. Tam zgłoszeni zostali pojedynczy kandydaci do fotela burmistrza, czyli obecnie urzędujący włodarze miasta i gminy. Zgodnie z kodeksem wyborczym uprawnione komitety mają dodatkowe – liczone od minionego czwartku – 5 dni na zgłoszenie ewentualnych kontrkandydatów dla Jacka Graczyka i Anny Sobczuk-Jodłowskiej.

Od redakcji: Kwadrans po zakończeniu pracy Urzędu Miejskiego w Słupsku otrzymaliśmy e-mail sygnowany przez Patryka Janczewskiego. Zawierał załącznik, a w nim protokół Miejskiej Komisji Wyborczej w Słupsku z dnia 28 września 2018 r. w sprawie losowania numerów list kandydatów zarejestrowanych do Rady Miejskiej w Słupsku. Po otworzeniu załącznika okazało się, że… jest to niewypełniony tzw. szkielet protokołu. A może pozostawiono nam dowolność w przypisaniu lokalnym komitetom numerów list?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.