K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Za kilka lat…

0

Stary Rynek w Słupsku jest tym miejscem, które ma w znacznym stopniu zmienić swój wygląd. W konkursie wyłoniony został już projekt, który będzie realizowany w ramach programu rewitalizacji centrum miasta. Konkursowe projekty prezentowane są na specjalnej wystawie.

Stary Rynek w Słupsku ma za sobą już wiele zmian. Górowały nad nim stary ratusz o pomniki, zdobiły fontanny i oazy zieleni, a ostatnio przeżył także archeologiczne wykopki. Teraz ma nabrać kształtów, które przywrócą mu miejsce historycznie należne centralnemu placowi miasta. W ogłoszonym w maju konkursie na zagospodarowanie Starego Rynku i ulic przyległych wzięły udział 34 koncepcje. Ostatecznie urzędnicy wspomagani przedstawicielami Stowarzyszenia Architektów Polskich zdecydowali się wskazać jako zwycięski projekt architektów Piotra Straszaka i Mikołaja Zdanowskiego z Warszawy. Walorami tej koncepcji, według jury, jest potraktowanie przestrzeni placu przez projektantów jako miejsca historycznie ważnego, a więc wymagającego zachowania charakterystycznych, tradycyjnych elementów. Za taki uznano, między innymi, układ nawierzchni placu, który zostanie wzbogacony o fontannę, zadaszenia i podświetlenie. Generalnie Stary Rynek ma zachować funkcję rekreacyjno-kulturalną. Inne projekty zakładały daleko bardziej nowoczesne zmiany. Na Starym Rynku miały pojawić się elementy możliwe do przemieszczania i kształtowania jego przestrzeni w zależności od potrzeb.

Autorów zwycięskiego projektu czekają teraz negocjacje dotyczące warunków realizacji ich koncepcji. Jeżeli dojdzie do porozumienia stron, przebudowa Starego Rynku rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku. (rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.