K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Weteranom misji pokojowych

0

W Ustce Lędowie, gdzie stacjonowała Dziewiąta Bateria Artylerii Stałej, odsłonięto pierwszy na Pomorzu pomnik poświęcony polskim weteranom operacji pokojowych.

Polscy żołnierze, policjanci, funkcjonariusze wielu służb, a także pracownicy cywilni od ponad 45 lat biorą udział w operacjach pokojowych. Udają się w miejsca konfliktów i wojen, by z narażeniem zdrowia i życia służyć sprawie pokoju. Najczęściej mówi się o tych, którzy zginęli lub odnieśli rany, natomiast zapomina się o tych, co wrócili do kraju cali. Niestety wielu uczestników misji pokojowych nadal zmaga się z trudnym doświadczeniem stresu bojowego. Ze wspaniałym pomysłem wyszedł Adam „Kuba” Jakubowski, jeden z weteranów misji. Zaproponował, aby zbudować w Ustce Lędowie pomnik poświęcony polskim weteranom misji pokojowych.

Odsłonięcia pomnika w formie symbolicznego drogowskazu dokonali weterani misji pokojowych regionu słupskiego. Poświęcił go kapelan garnizonu Ustka ks. kmdr por. Grzegorz Golec. Jak twierdzą weterani biorący udział w tej podniosłej uroczystości, w Polsce niewiele mówi się o tych, którzy wrócili cało z misji pokojowych. W innych państwach takim ludziom okazuje się więcej szacunku i zainteresowania.

Wśród uczestników uroczystości byli też żołnierze czynnej służby, którzy kilka dni temu wrócili z misji pokojowych. Przyznają, że w ostatnim czasie zaczyna się coś zmieniać. Po powrocie do kraju otrzymują więcej wsparcia i dowodów wdzięczności.

W ciągu ostatnich kilku lat na całym świecie udział w misjach wzięło ponad 115 tysięcy żołnierzy i pracowników cywilnych, z których 120 osób zginęło.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.