K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sprawa kolekcjonera kości

0

W nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku sprawie dotyczącej znieważenia miejsc spoczynku oraz kradzieży szczątków ludzkich podejrzanemu Dariuszowi R. przedstawiono sześć kolejnych zarzutów. Do tego rodzaju zdarzeń dochodziło głównie na terenie pomorskich nekropoli.

Była to głośna sprawa związana przede wszystkim z kradzieżami szczątków ludzkich z pomorskich cmentarzy. Do czynów tych dochodziło w okresie od maja 2005 roku do października 2017. Efektem wielomiesięcznej pracy policjantów z gdańskiej komendy wojewódzkiej było zatrzymanie w ubiegłym roku mieszkańca Gdańska.

W nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku sprawie dotyczącej znieważenia miejsc spoczynku oraz kradzieży szczątków ludzkich podejrzanemu Dariuszowi R. przedstawiono sześć kolejnych zarzutów. Pięć zarzutów dotyczy znieważenia miejsc spoczynku poprzez rozbicie płyt grobowców, a następnie ograbienia grobów ze zwłok. Do czynów tych dochodziło w okresie od stycznia 2015 roku do listopada 2016 roku na terenie cmentarzy parafialnych w Gdańsku, Gdyni, Rumi, Lęborku oraz Olsztynie. Jeden zarzut dotyczy usiłowania ograbienia grobu. To zdarzenie miało miejsce w maju 2005 roku w Gdańsku na cmentarzu komunalnym. Uzupełnione zarzuty są efektem zebranego materiału dowodowego, w tym wyników badań DNA identyfikujących ujawnione w listopadzie 2017 roku szczątki ludzkie.

Czynności z udziałem podejrzanego zostały przeprowadzone 16 października 2018 roku. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Do chwili obecnej Dariuszowi R. łącznie zarzucono popełnienie 14 czynów dotyczących znieważenia miejsc spoczynku oraz usiłowania lub dokonania ograbienia grobów ze zwłok.

Mężczyzna nazywany w mediach „kolekcjonerem kości” przebywa w areszcie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.