K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wybory samorządowe 2018

0

W większości sprawdziły się przewidywania dotyczące wyników tegorocznych wyborów samorządowych w regionie. Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnych danych o podziale miejsc w radach, ale te cząstkowe wskazują na przewagę komitetów bezpartyjnych nad ugrupowaniami o wyrazistym obliczu politycznym.

Głosowanie w regionie słupskim przebiegło bez poważnych incydentów. W godzinach południowych odnotowano największa frekwencję w lokalach wyborczych. Przed kabinami, w których wyborcy zaznaczali na kartach swoje preferencje ustawiały się kolejki. Tak było, między innymi w lokalu przy Kosynierów Gdyńskich, gdzie głosował Mirosław Betkowski, kandydat na prezydenta Słupskiego Porozumienia Obywatelskiego. O godzinie 21 lokale zostały zamknięte, a do pracy zabrały się komisje skrutacyjne. W tym czasie rozpoczęły się wieczory wyborcze organizowane przez poszczególne komitety. Członkowi i sympatycy komitetu Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej i Roberta Biedronia spotkali się w jednej ze słupskich restauracji. Tam oczekiwano na wyniki spływające z poszczególnych komisji. Każda tak cząstkowa informacja witana była gromkimi brawami. Ponieważ potwierdzała zdecydowaną przewagę obecnej wiceprezydent miasta nad pozostałymi kandydatami do fotela prezydenta. Rano było już wiadomo, że w Słupsku drugiej tury wyborów prezydenckich nie będzie.

Przełamaliśmy duopol dwóch wielkich partii politycznych, Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska. – Pokazaliśmy, że otwarta, nowoczesna, europejska i łącząca polityka w samorządzie jest możliwa i chciałbym za to jeszcze raz podziękować wszystkim słupszczanom i słupszczankom. Drodzy państwo, z duma mogę ogłosić, że w pierwszej turze prezydentką Słupska, pierwszą w historii wybraną w powszechnych wyborach kobietą, z Komitetu Wyborców Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej i Roberta Biedronia, z ilością głosów 53,4% zostaje pani prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Według wciąż nieoficjalnych wyników, drugi wynik – co można traktować jako niespodziankę – odnotowała kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Mrowińska. Za nią znalazła się obecna przewodnicząca rady miasta Beata Chrzanowska, kandydująca z komitetu koalicyjnego Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Nie ukrywam, że zaskoczył mnie trochę wynik, który zdobyła pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka, i że z taką większością głosów – przyznaje Anna Mrowińska, kandydatka PiS na prezydenta Słupska. – Dlaczego mnie to zaskoczyło? Ponieważ przez wiele miesięcy otrzymywałam informacje od mieszkańców, którzy skarżyli się na dotychczasową politykę rządzenia miastem, ale okazało się, że większości wyborców to chyba odpowiada. Ja oczywiście szanuję wynik wyborów. Mamy demokrację, a ta polega na większości głosów oddanych na danego kandydata. Przyjmuję to z pokorą, aczkolwiek powtarzam, że to jest niewątpliwy sukces prawicy, a moja skromna osoba pokonała wynikiem – o ile on się, oczywiście, potwierdzi kandydatkę z Platformy Obywatelskiej.

Cząstkowe wyniki spływające z poszczególnych komisji wskazują na to, że wśród słupskich radnych przewagę będą mieli kandydaci zgłoszeni przez komitet obojga prezydentów. Pozostałe mandaty rozdzielone zostaną między PiS i PO. Prowizoryczne obliczenia wskazują na to, że żaden inny komitet nie będzie w radzie reprezentowany. Oficjalnych wyników należy spodziewać się dopiero jutro. Wtedy też znany będzie personalny skład rady.

Zgodnie z wynikami wstępnych sondaży przebiegły głosowania w innych miejscowościach. Swoją zdecydowaną przewagę nad konkurentami potwierdzili Jacek Graczyk w Ustce i Anna Sobczuk-Jodłowska w gminie tego nadmorskiego kurortu. Komitet obecnego i przyszłego burmistrza Ustki zyskał też miażdżącą przewagę w radzie. Swoją dominującą pozycję potwierdziła też Barbara Dykier, która już w pierwszej turze zapewniła sobie urząd wójta w Gminie Słupsk. Podobnie, jak Leszek Kuliński w gminie Kobylnica, który także zapewnił sobie zdecydowaną większość w radzie gminy.

Również w powiecie lęborskim nie są jeszcze znane oficjalne wyniki wyborów. Według informacji cząstkowych w Lęborku może dojść do drugiej tury wyborów burmistrza Lęborka. Obecny włodarz miasta Witold Namyślak miałby się zmierzyć (4 listopada) z Bożeną Pobłocką z KWW Lęborczanie. Przeprowadzenie drugiej tury wyborów prawdopodobnie będzie konieczne również w Łebie, w której obecny burmistrz Andrzej Strzechmiński rywalizować miałby z Haliną Klińską z KWW „Tobie i Miastu”.

W gminie Wicko nic nie zapowiada większych zmian, gdyż większość głosów na wójta oddano na Dariusza Waleśkiewicza. W gminie Nowa Wieś Lęborska wójtem będzie prawdopodobnie nadal Ryszard Wittke. Natomiast w Cewicach dość duże zaskoczenie, gdyż Jerzy Pernal przegrał wybory o fotel wójta gminy z Jerzym Bańką z KWW Inicjatywa Samorządowa Gminy Cewice. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.