K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Tęcza bez kolorów

0

26 października w ponad dwustu szkołach w Polsce zaplanowano akcję „Tęczowy Piątek”. Jej celem – czytamy na stronie organizatora – jest okazanie wsparcia młodzieży LGBTQI. Działania te odbierane są przez wielu rodziców jako homoindoktrynacja, której dla swoich dzieci na lekcjach nie chcą.

W ostatni piątek października w 211 szkołach w Polsce prowadzona jest w tym roku akcja pod nazwą „Tęczowy Piątek”. Jej organizator – Kampania Przeciw Homofobii – działa na rzecz osób homo-, biseksualnych oraz transpłciowych poprzez rzecznictwo polityczne, społeczne, prawne i edukację. Ponieważ akcja skierowana została do nauczycieli i uczniów szkół – zarówno podstawowych, jak i gimnazjów czy placówek ponadgimnazjalnych – pojawiają się kontrowersje, czy to właściwe miejsce do takich zajęć i kto dał na nie zgodę. Tymczasem akcję promuje także „Głos Nauczycielski”, który podaje przykłady, w jaki sposób zrealizować lekcje, poruszające tematy otwartości i akceptacji osób LGBTQI. Bohaterami quizu „Zgadnij kto to?” autor tekstu – być może z podpowiedzią organizatora – uczynił m.in. Roberta Biedronia, Annę Grodzkę, Marię Konopnicką czy George`a Michaela – upatrując w nich znanych postaci tego środowiska. „Głos Nauczycielski” zamieszcza także propozycje rozmów na temat książek, których głównymi postaciami są nastolatkowie homo-, biseksualni lub transpłciowi, podpowiadając zarazem pytania do uczestniczącej w nich młodzieży: „Jakie trudności przeżywają główni bohaterowie?”, „Jak bym zachował/-a się, gdyby byli oni w mojej klasie lub będąc na ich miejscu?”. Wielu rodziców podnosi, że to manipulowanie emocjami młodych ludzi i próba zburzenia pojmowania ładu naturalnego.

Akcja „Tęczowy Piątek” – mówi koordynatorka programowa Kampanii Przeciw Homofobii – organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć.

Jak się dowiedzieliśmy, żadna szkoła w Słupsku i w powiecie słupskim nie przystąpiła do akcji. Potwierdza to również organizator, z którym skontaktowaliśmy się wczoraj. Na koniec dodajmy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego, którego organem jest „Głos Nauczycielski”, nie jest organizatorem „Tęczowego Piątku”, o czym poinformował na swoim portalu. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.