K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Komunikacja przy nekropoliach

0

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i wzmożoną komunikacją samochodową w tym czasie planowana jest zmiana organizacji ruchu wokół nekropolii w Słupsku. Liczba miejsc postojowych w tych rejonach miasta będzie limitowana.

Na ulicach wokół starego cmentarza w Słupsku kierowcy muszą uważać na nowe oznakowanie. Zmiany już teraz dotyczą wyłączenia z ruchu ulicy Maxa Josepha wraz z parkingami i chodnikami oraz zamknięcia parkingu przy ulicy Lotha. Ruch na Lelewela w kierunku Lipowej jest jednokierunkowy, podobnie jak na ulicy Hołdu Pruskiego – jadąc pod górę od Madalińskiego do Wiśniowej. Kolejne zmiany wprowadzone zostaną 1 listopada.

Przede wszystkim nie będzie dojazdu bezpośrednio do cmentarza starego, w obrębie ulic Obrońców Wybrzeża, od ronda plastikowego oraz częściowo od ulicy Lotha, skrzyżowania z ulicą Lelewela. Tutaj będzie ograniczenie, dlatego prosimy, aby 1 listopada zaplanować sobie najlepiej dojazd komunikacją zbiorową – mówi Marek Biernacki, wiceprezydent miasta.

Zwłaszcza że tego dnia, 1 listopada, wszystkie przejazdy autobusowe dla mieszkańców miasta będą darmowe. Częstotliwość kursów także ma być znacznie zwiększona poprzez dołożenie trzech dodatkowych linii, spinających komunikacyjnie obie nekropolie oraz osiedla Hubalczyków i Niepodległości. Zmiany dotyczą także przejść dla pieszych.

W wypadku jednego miejsca, które było krytyczne – dojazdu od Jezierzyc do skrzyżowania Obrońców Wybrzeża, Sierpinka, Kaszubskiej i Armii Krajowej – chodzi o to, aby przejścia dla pieszych na wysokości kościoła i wcześniej ulicy Kilińskiego były ze sobą zsynchronizowane i aby dopuszczać ruch poprzeczny na tych przejściach równocześnie. To nie będzie łatwe, ale obserwacje ubiegłoroczne pokazywały, że w sytuacji nieskoordynowania przepuszczanie pieszych na jednym z przejść powodowało, że i tak blokowało się całą ulicę Kaszubską. Mam nadzieję – mówi wiceprezydent miasta – że w tym roku będzie to sprawniejsze.

Na ulicy Zachodniej przy nowym cmentarzu ruch pojazdów osobowych ma być wyłączony, jednak z pewnymi wyjątkami, które dotyczą osób starszych bądź niepełnosprawnych.

Osoby te powinny zwrócić się do ZIM-u, aby nie było żadnych problemów – mówi dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej Jarosław Borecki. – Mamy przygotowane karty, które upoważnią dane osoby do wjazdu w ten obszar, a nie, że ktoś będzie legitymować się przed policją jakimiś dokumentami. Te karty są w ZIM-ie dostępne, do środy będziemy je wydawali. Mamy tam parking na około 50 miejsc dla samochodów. W tamtym roku jakość sobie poradziliśmy, sądzę, że w tym także sobie poradzimy, niemniej trzeba od nas odebrać taki identyfikator, żeby możliwy był wjazd na Zachodnią.

Organizacja ruchu wokół nekropolii będzie podobna do ubiegłorocznej. Sporo ulic zostało już przemianowanych na jednokierunkowe, stąd apel do kierowców o uważną jazdę. Wcześniejszy tryb wprowadzenia zmian przez ZIM ma umożliwić kierowcom lepsze rozpoznanie nowego oznakowania. Newralgiczna dla ruchu w śródmieściu ulica Kowalska będzie oddana do użytku 31 października. O szczegółach nowej organizacji ruchu informuje na swoim portalu Zarząd Infrastruktury Miejskiej. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.