K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kwesta dla cierpiących

0

Przez dwa najbliższe dni w okolicach słupskich cmentarzy spotkać będzie można wolontariuszy kwestujących na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku. To już jedenasta zbiórka datków na ten cel organizowana w czasie święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Odwiedzanie słupskich nekropolii w dni liturgicznie i tradycją poświęcone zmarłym jest już od wielu lat okazją do organizowania kwesty na rzecz słupskiego hospicjum. Ta placówka opieki paliatywnej nie od dzisiaj zmuszona jest liczyć na dary serca. Zresztą powstała ona w wyniku takiego daru holenderskiego przedsiębiorcy i filantropa Jana Druyffa. W 1997 roku przekazał on na jej budowę 3 miliony złotych, a po jej otwarciu wielokrotnie dodatkowo ją obdarowywał. Od dziesięciu lat przy cmentarnych bramach – ale nie tylko – pojawiają się wolontariusze z puszkami oznaczonymi logo Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku.

To już jedenasta zbiórka datków na hospicjum. Jak co roku będziemy kwestować pierwszego i drugiego listopada na cmentarzu, a dodatkowo trzeciego listopada podczas meczu Czarnych, przy czym to nasi koszykarze wystąpili z taką propozycją. Będzie też licytacja koszulki Czarnych z podpisami zawodników, z czego także bardzo, bardzo się cieszę – mówi Teresa Jerzyk, dyrektor słupskiego hospicjum.

Do pomocy zgłosiło się ponad 600 wolontariuszy. Wśród nich są zarówno ci, którzy 11 lat temu rozpoczynali kwestowanie, jak i nowi chętni. – To duża grupa wspaniałych, młodych ludzi – podkreśla Teresa Jerzyk.

Każdego roku kwesta przynosi pokaźną kwotę oscylującą w granicach 120 tysięcy złotych. Teresa Jerzyk podkreśla, że te pieniądze mają ogromne znaczenie dla placówki i zapewniania przez nią godnej opieki paliatywnej. Z apelem o wsparcie hospicjum datkami wystąpiła także wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka,

1 listopada jeszcze raz prosimy słupszczan o hojność, jak co roku zbieramy pieniążki na funkcjonowanie hospicjum i co roku tych wpłat jest naprawdę bardzo dużo, ale i pewnie dlatego, że wszyscy darczyńcy wiedzą, jaki jest cel i rzeczywiście jak fantastycznie hospicjum działa. Apelujemy o to, bądźcie życzliwi dla wszystkich wolontariuszy, którzy z puszką z napisem „Hospicjum” będą kwestowali przez kilka dni – 1, 2 i 3 listopada, także na cmentarzach w ościennych miejscowościach.

Hospicjum przyjmuje nie tylko mieszkańców miasta, ale i powiatu. Dotacja z NFZ-u nigdy nie zapewniała placówce spokojnego bytu i nie zabezpieczała możliwości przyjęcia wszystkich cierpiących, stąd konieczność organizowania kwest i imprez charytatywnych. Konieczność liczenia na hojność i dary serca. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.