K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wielki koncert i skromne marzenie

0

Młodzież V Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Słupsku przygotowała okolicznościowy koncert związany tematycznie ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbędzie się on 9 listopada o godz. 16.30 w szkole przy ul. Deotymy.

Nie jest to pierwsza artystyczna inicjatywa uczniów, która zyskała szerokie poparcie kadry pedagogicznej i przyniosła uznanie odbiorców daleko wykraczających poza społeczność szkolną. W liście przesłanym do redakcji Wiktoria Brych, absolwentka tego ogólniaka, a obecnie studentka w Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej, pisze:

Ostatnia organizowana przez nas uroczystość to wieczór poetycki pt. „Herbatka z Herbertem”. W organizację włączają się przede wszystkim polonistki: pani Joanna Janusiak, pani Jolanta Jedlińska oraz pani Joanna Michałowska. Jest to naprawdę niesamowite, że nauczyciele dają nam możliwość rozwoju naszej wrażliwości na poezję i muzykę. Posty opublikowane na stronie internetowej V Liceum Ogólnokształcącego są czystym dowodem na to, że chcemy i możemy zrobić dla miasta więcej pod kątem artystycznym. „13 września 2018 r., w przeddzień głównych uroczystości jubileuszu 50-lecia Rady Regionalnej FSNT NOT, nasi uczniowie – Paulina Łaga z kl. III d, Natalia Adamkiewicz z kl. III c i Ringo Todorović z kl. III c, na zaproszenie wiceprezes FSNT NOT, pani Krystyny Popiel, koncertem pieśni patriotycznych uświetnili spotkanie w budynku słupskiego oddziału NOT. Honorowym Patronatem jubileusz objęli: Prezydent Miasta Słupska i Starosta Powiatu Słupskiego. W spotkaniu poza członkami NOT wzięli udział goście z Wilna. Występ naszych wokalistów został bardzo ciepło przyjęty przez gości uroczystości, a uczniowie otrzymali też upominki książkowe”. „Mimo wakacji uczniowie V LO aktywnie uczestniczyli w życiu naszej lokalnej społeczności – swoimi występami uświetnili trzy uroczystości. W dniu 18 lipca Paulina Łaga, Roksana Białek, Kinga Łozińska i Ringo Todorović oraz nasza absolwentka Wiktoria Brych wystąpili w Teatrze Nowym w koncercie z okazji 80. urodzin księdza prałata Jana Giriatowicza. Na uroczystą Mszę Św. w kościele św. Jacka, a potem na koncert i urodzinowy bankiet w teatrze przybyło nie tylko wielu mieszkańców Słupska, ale również ks. bp Edward Dajczak, ks. bp Paweł Cieślik, w teatrze życzenia złożył prezydent Robert Biedroń oraz przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści i wielu innych gości. Ks. Giriatowicz jest od lat wielkim przyjacielem V LO, uczestniczył w organizowanych przez nas imprezach historyczno-patriotycznych, niejednokrotnie wspomagał uczniowskie inicjatywy. Nie mogło więc zabraknąć skromnego daru naszych wdzięcznych serc.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był po raz pierwszy zorganizowany przed tradycyjną już w Słupsku rekonstrukcją wybuchu Powstania Warszawskiego koncert piosenek powstańczych i partyzanckich. W koncercie tym wystąpili: Paulina Łaga, Natalia Adamkiewicz, Roksana Białek i Ringo Todorović.

Wakacyjna przygoda z piosenką zakończyła się koncertem pieśni i piosenek patriotycznych w wigilię Dnia Wojska Polskiego – 14 sierpnia – w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Tu wystąpili Paulina Łaga, Natalia Adamkiewicz, Wiktoria Brych i Ringo Todorović. Występ młodych wokalistów zrobił duże wrażenie na słuchaczach, docenili oni nie tylko wykonanie, ale i oryginalny, niestandardowy repertuar”. Takich uroczystości jest nieskończenie wiele, a osób, które chętnie biorą w tym udział przybywa coraz więcej”. „Nie jesteśmy żadną bandą” – inscenizacją ukazującą dzieje V Wileńskiej Brygady AK i jej dowódcy Zygmunta Szendzielarza – „Łupaszki” uczniowie V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kolejne strofy wiersza M. Hemara „Spowiedź” były poetyckimi komentarzami do scen ukazujących zmagania uczniów z trudnym tematem obecności „Łupaszki” i innych Żołnierzy Wyklętych w świadomości polskiego społeczeństwa. Przez lata nie wolno było nic mówić na ten temat. Ci ludzie oddali dla nas życie, a my nie mogliśmy im za to podziękować. Teraz mamy taką możliwość – uzasadniła sens swojego udziału w wydarzeniu Natalia Adamkiewicz – mogliśmy przeczytać nazajutrz po przedstawieniu w artykule ks. W. Parfianowicza. Historia żołnierzy wyklętych jest tragiczna, a dla niektórych też kontrowersyjna. Ci ludzie zostali jednak zhańbieni przez poprzedni system. Była to polityka zapominania i wytykania ich palcami. To trudny temat – przyznał Michał Kubiak – ale udział w wydarzeniu otworzył mi drzwi do historii powojennego podziemia.

Jak zawsze mocną stroną przedstawienia była oprawa muzyczna przygotowana samodzielnie przez uczniów. Soliści – Paulina Łaga, Ringo Todorović, Magda Sobierajska, Roksana Białek, Kinga Łozińska, Zuzia Łyszyk, Natalia Adamkiewicz – wykonali utwory w większości mniej znane, ukazujące kolejne losy Niezłomnych Żołnierzy. Ponadto wystąpili: Michał Kubiak, Krzysztof Kiczek, Eryk Sobiecki, Paweł Binkowski, Hania Dobkowska, Oliwia Bielska, Bartek Kowalczyk, Dorian Grzeszczak, Marta Macherauch, Dominika Dąbek, Ewelina Moga. Za prezentację multimedialną odpowiedzialny był Szymon Frankowski, a za nagłośnienie Michał Chmielowiec. Scenariusz opracowała p. Joanna Janusiak, nad realizacją całości czuwały też panie Katarzyna Góra i Magdalena Chamera. Ponadgodzinną inscenizację nasi uczniowie przedstawili dwa razy. Najpierw zobaczyli ją koledzy i koleżanki ze szkoły, a następnie mieszkańcy Słupska. Z zaproszenia skorzystało kilkadziesiąt osób.

Mamy zapał, mamy mnóstwo ciekawych pomysłów, talenty i pasje, które chcemy rozwijać oraz wrażliwość i emocje, które chcemy przekazywać pozostałym mieszkańcom naszego Słupska – zarówno tym najmłodszym, jak i najstarszym. Jedyne, czego nam brakuje, to sprzęt nagłaśniający. Wcześniej jakiś mieliśmy, ale teraz zepsuł nam się zupełnie. Zbliża się dzień 11 listopada, na tę uroczystość może uda nam się od kogoś dany sprzęt wypożyczyć, ale jest to tylko jednorazowe rozwiązanie, ponieważ szkoła nie posiada środków na tego typu wydatki. Tyle pracy włożyliśmy w to, żeby przygotować obchody święta odzyskania niepodległości, że nie poddamy się tak łatwo. Po dniu 11 listopada będzie zapewne koncert świąteczny i kolejne uroczystości, które uczniowie będą chcieli zorganizować. Piszę to jako absolwentka V Liceum Ogólnokształcącego, ponieważ chcę pomóc nowym utalentowanym uczniom przybywającym do naszej szkoły. Widzę w nich naprawdę ogromny potencjał, który powinno się w nich pielęgnować, żeby któregoś dnia, kiedy może nawet wyjadą z naszego miasta, gdy zapyta ich ktoś: gdzie zaczęła się ich kariera, mogli odpowiedzieć, że właśnie w naszym Słupsku, ponieważ to właśnie tu dostali szansę na rozwój. Nikomu nie będzie zależało na tym bardziej, niż osobom bezpośrednio zaangażowanym w nasze uroczystości, czyli właśnie nam: absolwentom oraz obecnym i przyszłym uczniom naszej szkoły. Jeśli nie mogą przekonać nikogo same opisy uroczystości, zachęcam do przekonania się na własnej skórze, że warto odrobinę nam pomóc, by móc dzielić z nami emocje poprzez taniec, śpiew czy muzykę.

Na ten specjalny listopadowy wieczór młodzież już zapewniła sobie sprzęt nagłaśniający, ale na tym jednym koncercie nie zamierza poprzestać. Jej marzeniem jest posiadanie takiego sprzętu w szkole. Nie jest ono nieosiągalne, ale – jak na wiele innych rzeczy – w oświacie brakuje pieniędzy. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.