K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wywieś biało-czerwoną

0

Wielkimi krokami zbliża się setna rocznica niepodległego państwa polskiego. W ramach jej obchodów władze samorządowe Słupska zachęcają mieszkańców do wywieszenia w oknach biało-czerwonych flag i uczestnictwa w patriotycznych eventach.

W każdej chyba miejscowości naszego kraju odbywać się będą uroczystości związane z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do udziału w nich zapraszają zarówno władze lokalne, państwowe, jak i środowiska patriotyczne. W Słupsku ma być biało-czerwono także dzięki mieszkańcom, którzy w oknach swoich domów wywieszą polskie flagi. Będzie to element wspólnotowego obchodzenia święta. W ramach samorządu wydarzenia rocznicowe 11 listopada zaplanował urząd miejski. O ich przebiegu poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Przygotowaliśmy dwa wielkie koncerty. 10 listopada – „Śpiewamy Niepodległej”, czyli wspólne śpiewanie mieszkańców miasta. Ta idea naprawdę cieszy się dużym zainteresowaniem, bo my lubimy śpiewać, szczególnie jeszcze gdy zagra nam orkiestra Sinfonietta. Natomiast 11 listopada to finał, msza uroczysta w intencji ojczyzny w kościele Mariackim, a po niej uroczystości na placu Zwycięstwa w ceremoniale wojskowym, ale z udziałem mieszkańców miasta, dla których mamy propozycję i wystaw, i wspólnej grochówki, a o godzinie 15.30 – wielkiego widowiska plenerowego, na które serdecznie zapraszamy. Będzie to rekonstrukcja pewnych wydarzeń z 1918 roku – informuje Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

Scenariusz tej inscenizacji pozostaje tajemnicą, ale wiadomo, że oscylować będzie wokół dwóch tematów – drogi do niepodległości oraz nadania kobietom praw wyborczych. Z zapowiedzi organizatorów wynika, że będzie to próba artystycznego ujęcia wycinka ówczesnej rzeczywistości, w której doszło do odbudowy państwowości polskiej. Słupsk na mapie Europy znajdował się w tym czasie poza Polską, dlatego święto 11 listopada – podkreśla Krystyna Danilecka-Wojewódzka – ma także wymiar budowania tożsamości społeczności Pomorza od 1945 roku. O godzinie 19 w niedzielę odbędzie się także koncert galowy w słupskiej filharmonii.

Postanowiliśmy, że bohaterem tego przedsięwzięcia będzie Wojciech Kilar, patron naszej filharmonii i jego muzyka będzie rozbrzmiewała – w pierwszej części będzie to muzyka poważna, w drugiej – muzyka filmowa. Jest to koncert galowy na zaproszenia. Tym koncertem chcieliśmy ogarnąć wszystkie grupy zawodowe mieszkańców Słupska, w związku z tym nie ma biletów, ale i nie ma możliwości wejścia poza zaproszeniami. Jednak deklaruję, że koncert Kilara będzie powtórzony jeszcze w miesiącu listopadzie – ta część poważna w kościele Mariackim, a część filmowa w sali filharmonii – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

W obchody dnia 11 listopada włączają się także wszystkie szkoły i przedszkola w Słupsku, biblioteki, muzea czy urzędy. Przypominamy, że świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przedłużone zostało w tym roku mocą ustawy do poniedziałku, 12 listopada, który będzie dniem wolnym od pracy. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.