K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień dla Niepodległej

0

W szkołach przedszkolach i słupskich instytucjach odbywały się dzisiaj uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz tradycyjnych apeli społeczności szkolne przygotowały także inne wydarzenia czczące Niepodległą.

Przygotowania do obchodów święta odzyskania przez Polskę niepodległości w słupskich placówkach oświaty trwały od wielu dni. Na frontonach budynków pojawiły się narodowe flagi, a w zaciszu sal ćwiczono okolicznościowe programy. Uroczyste apele w poszczególnych grupach wiekowych odbyły się m.in. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii, w Słupsku. Najmłodsi słupszczanie również uczestniczyli w święcie swojej ojczyzny. W „Tęczowej Dolinie”, Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 32, „wyrosło” Drzewo Niepodległościowe, którego listki ozdobiły portrety wybitnych Polaków, wśród których pierwszeństwo należało do ojców niepodległego państwa polskiego.

To drzewo, które powstało, zakorzenione jest w naszym przedszkolu, aby pokazywać dzieciom naszą historię. Drzewo Niepodległościowe będzie u nas na stałe, dzięki czemu ta historia będzie żyła z dziećmi, ale i z rodzicami, bo to też są młodzi ludzie, którzy tę historię muszą troszeczkę bardziej poznać – mówi Ewa Piękoś, dyrektorka przedszkola „Tęczowa Dolina” w Słupsku.

Drzewo wybitnych Polaków jest jednym z elementów ekspozycji przygotowanej z okazji rocznicowych obchodów. Obok niego pokazany został również oryginalny mundur z 1943 roku Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pojawiła się też tajemnicza księga.

Dzięki naszemu pracownikowi, Stanisławowi Ławniczakowi, mamy tę piękną ekspozycję – mundur z 1943 roku, który – można tak powiedzieć – wraz z jego tatusiem przeszedł przez wiele krajów Europy i nie tylko. Z księgi natomiast możemy się dowiedzieć, jak przeobrażało się nasze godło, jak wyglądała nasza flaga, a ci wszyscy wielcy, wybitni Polacy, którzy umieszczeni są na naszym drzewie, też mają w niej swój rys historyczny, dlatego też ta księga jest taką wisienką na torcie tego drzewa – mówi dyrektorka przedszkola.

W przygotowanie przedszkolnych uroczystości włączył się również chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupsku. Razem z przedszkolakami zaśpiewał on najbardziej znane pieśni z okresu walki o niepodległość i II Rzeczypospolitej. Niemal te same frazy muzyczne towarzyszyły uroczystości jubileuszowej w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Słupsku, którego społeczność spotkała się przed budynkiem szkoły. Punktualnie o godzinie 11.11, w ramach ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej, rozbrzmiały strofy hymnu narodowego. Razem z chórem Kantele Mazurka Dąbrowskiego śpiewali wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście.

Zaśpiewane zostały wszystkie cztery zwrotki hymnu, a później pierwszoklasiści mieli okazję w tej wyjątkowej atmosferze złożyć szkolne ślubowanie. Każdy z nich został obdarowany upominkiem w postaci tarczy szkolnej. Na zakończenie uroczystości uczniowie unieśli nad głowami kartki papieru, które utworzyły narodową flagę. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.