K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Po nitce do Biało-Czerwonej

0

Atrakcyjną formę świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaproponowała młodzieży szkolnej Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku. Uczniowie, wędrując po ścieżkach wytyczonych przez bibliotekarzy, mierzyli się z zadaniami gry edukacyjnej.

Gra edukacyjna nie tylko zapoznawała młodzież szkolną z placówką, jaką jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku, ale przede wszystkim dawała możliwość zweryfikowania wiedzy uczniów na temat wypadków 1918 roku i kształtowania granic II Rzeczypospolitej. Uczestnicy musieli zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami, tematycznie związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Do poszczególnych stacji poprzez zakamarki biblioteki prowadziły strzałki i specjalne oznaczenia. Uczestnikami gry byli w tym tygodniu uczniowie klasy VIII c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku, podzieleni na cztery zespoły. Czekały na nich zarówno zadania praktyczne, jak i teoretyczne.

Każda grupa przechodzi – tak jak nasi żołnierze – tę drogę do niepodległości i w każdym punkcie rozwiązuje zadania. Są to różnego typu quizy multimedialne, rozsypanki, krzyżówki, zgadywanki muzyczne. Pierwszy punkt to Kwatera Marszałka, następne – Komendant, Czyn powstańczy, Legiony, Orlęta i Bitwa warszawska. To nie tylko powtórzenie materiału, jego utrwalenie, bo gra bazuje na podstawie programowej z historii, ale także odświeżenie pewnych wiadomości, zresztą młodzież doskonale radzi sobie ze wszystkimi zadaniami – mówi pomysłodawczyni gry Jolanta Janonis z PBW w Słupsku.

Młodzi ludzie, wcielając się w rolę sanitariuszy w czasie bitwy warszawskiej, musieli wykazać się umiejętnościami udzielania rannym pomocy, mając do dyspozycji bandaże i plastry. Przysłuchiwali się też melodiom, które wiązały się z historią Legionów Polskich, i rozpoznawali ich tytuły. Mierzyli się z wiedzą historyczną, rozwiązując quizy i testy przygotowane przez bibliotekarzy. Zaglądali również do niedostępnych dla nich na co dzień miejsc, w których przechowywane są zbiory, aby po sygnaturze odnaleźć właściwą książkę. Po rozwiązaniu wszystkich zadań młodzież podczas zbiorowego spotkania w czytelni mogła zapoznać się z osiągniętymi wynikami. Ostatnim akcentem gry edukacyjnej była projekcja filmu „Zanim nadeszła Niepodległa”. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.