K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wykonawca z kapelusza?

0

Słupski ratusz uskarża się na trudności ze znalezieniem wykonawcy poszczególnych zadań inwestycyjnych. Nie wspomina jednak ani słowem o tym, jak potencjalnych zleceniobiorców traktuje. Nie musi. O tym świadczy praktyka stosowana w biuletynie informacji publicznej tego urzędu.

Dzisiaj (9 listopada) w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Słupsku ukazało się zaproszenie do odbycia wizji lokalnej, a następnie złożenia oferty na remont pomieszczeń Przedszkola Miejskiego nr 24 w Słupsku. Potencjalnemu wykonawcy dano na to… jeden dzień, ponieważ wizji lokalnej nie można będzie zrobić w sobotę i niedzielę, a 12 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Inaczej mówiąc, 13 listopada chętni będą musieli z samego rana rozpoznać front robót, biegiem zrobić kosztorys i maksymalnie dzień później złożyć ofertę, bo z dniem 14 listopada zamknięte zostanie ich przyjmowanie. Same roboty też muszą postępować w piorunującym tempie. Ich zakończenie planowane jest na grudzień tego roku, a ile dni roboczych jest w grudniu, ratusz nie liczy. Do końca roku trzeba wydać pieniądze, bo inaczej budżet się znowu okaże konstrukcją wirtualną.

Tak skonstruowane zaproszenie ma jeszcze jedną wyjątkowo dowcipną informację związaną z czasem. Otóż wizji lokalnej można było dokonać już… dzień przed upublicznieniem zaproszenia. Tylko kto o tym wiedział? Trudno jest przypuszczać, żeby taki błąd był dziełem kierownictwa placówki, która musi liczyć na pieniądze z ratusza i sygnał, że może je wydać. Samo też nie może niczego publikować na ratuszowej stronie. Od tego są urzędnicy.

Jeden dzień na wizję lokalną, jeden dzień na skalkulowanie i złożenie oferty, rozpoznanie frontu przyszłych robót możliwe już jeden dzień przed opublikowaniem zaproszenia… Chyba że wykonawca jest już znany i ogłoszenie ukazuje się jedynie dla dopełnienia wymogów formalnych?

Ryszard Hetnarowicz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.