K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Na skwerze Orła Białego

0

Główne obchody Święta Niepodległości odbyły się na skwerze Orła Białego w Lęborku. W uroczystości uczestniczyli, m.in. żołnierze z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego.

11 listopada lęborczanie przemaszerowali na skwer Orła Białego przed obelisk Niepodległości. Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto hymnem państwowym w wykonaniu orkiestry dętej „Ziemia Lęborska”.

Z okazji rocznicowego święta uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku przygotowali montaż słowno-muzyczny. Następnie przyszedł czas na przemówienie okolicznościowe burmistrza miasta oraz apel pamięci, po których salwę honorową oddali żołnierze 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego. Na zakończenie głównej części lęborskich obchodów, nastąpiło złożenie kwiatów przed obeliskiem Niepodległości.

Dzięki zaangażowaniu żołnierzy, 11 listopada mieszkańcy Lęborka mieli także możliwość uczestnictwa w pokazie sprzętu wojskowego i wyposażenia. Tego dnia nie zabrakło też harcerzy, kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych, firm, instytucji, innych służb mundurowych, organizacji pozarządowych i szkół, rekonstruktorów oraz licznie przybyłych mieszkańców miasta.

Świętowali wszyscy, w tym najmłodsi mieszkańcy miasta, i to już kilka dni przez 11 listopada. W piątek (9 listopada) punktualnie o godz. 11:11 uczestniczono w akcji „Rekord dla Niepodległej”. We wspólnym śpiewaniu hymnu Polski w Lęborku wzięło udział około 4.400 dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i przedszkoli oraz około 400 nauczycieli. Stulecie odzyskania niepodległości w miejscowościach powiatu lęborskiego upamiętniano przede wszystkim wywieszaniem biało-czerwonych flag, ale i na wiele innych sposób. Przykładowo w Nowej Wsi Lęborskiej przedszkolaki po odświętnym apelu przystąpiły do sadzenia dębu, którego piękno i potęga będzie widoczna za co najmniej kolejnych sto lat. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.