K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powiat z nowym szefem

0

KWW Porozumienie Samorządowe z najlepszym wynikiem wyborczym w powiecie słupskim na czas kolejnej kadencji przedłuża koalicję z Platformą Obywatelską. Sporym zaskoczeniem jest natomiast rezygnacja lidera zwycięskiego ugrupowania ze startu na urząd starosty.

W wyborach samorządowych do rady powiatu słupskiego jedynie trzy komitety wprowadziły swoich kandydatów. Porozumienie Samorządowe będzie mieć dziesięciu radnych, Platforma Obywatelska sześciu, a pięć osób rekrutuje się z szeregów Samorządności Powiatu. Warto przypomnieć, że Prawo i Sprawiedliwość w żadnym z pięciu okręgów wyborczych nie zarejestrowało swojej listy na skutek nieprawidłowego zgromadzenia głosów poparcia kandydatów. Tym samym ów „błąd techniczny” kosztował PiS utratę wpływu na politykę samorządową w nowej kadencji. Lepszy za to wynik niż w poprzednich wyborach uzyskało Porozumienie Samorządowe. O jednego radnego więcej będzie mieć także Platforma Obywatelska. – Z naszą główną konkurencją polityczną wygraliśmy sześć do zera – mówi szef powiatowych struktur PO, poseł Zbigniew Konwiński.

Dotychczasowy starosta Zdzisław Kołodziejski wysoki wynik wyborczy swojego ugrupowania wiązał z konkretną pracą w samorządzie.

Osiągnęliśmy wynik dziesięciu radnych w powiecie – mówi lider Porozumienia Samorządowego – z czego pięciu radnych jest z poprzedniej kadencji, a pięciu nowych. Trzeba przyznać, że jest to duże poparcie dla nas. Myślę, że wiąże się to z tym, że przez ostatnią kadencję działaliśmy dobrze. Wszystko, co robiliśmy, wszystkie działania na drogach i nie tylko, także w polityce społecznej, spowodowały, że mieszkańcy nam zaufali i potwierdzili to, wybierając nas na następną kadencję.

Porozumienie Samorządowe zdecydowało też o powtórzeniu w kolejnej kadencji koalicji z Platformą Obywatelską. Oficjalnym kandydatem na stanowisko wicestarosty pozostaje Rafał Konon, zarekomendowany przez PO. Niespodzianką jest natomiast decyzja lidera zwycięskiego Porozumienia Samorządowego.

Nie będę kandydował na starostę powiatu słupskiego – mówi Zdzisław Kołodziejski. – Osiągnąłem wiek emerytalny i myślę, że przyszedł czas, aby przekazać pałeczkę młodszym. Byłem starostą już drugą kadencję, a w radzie powiatu jestem od początku, jak tylko powiaty powstały. Myślę, że udało mi się wiele zrealizować, a zamierzam – i myślę, że koledzy mnie poprą w tym zakresie – uczestniczyć w obradach zarządu powiatu słupskiego, gdzie będę mógł swoje doświadczenie samorządowe i jako wieloletni pracownik przekazać młodszym. Ze swojej strony będę rekomendował kolegę Pawła Lisowskiego na stanowisko starosty powiatu słupskiego.

Paweł Lisowski ma 35 lat. Z samorządem lokalnym wiązały go trzy kadencje, obecna – w funkcji starosty powiatu słupskiego – będzie czwarta.

Dwie kadencje radnego pełniłem w gminie Kępice, gdzie sprawowałem również funkcję przewodniczącego rady – mówi kandydat na starostę Paweł Lisowski. – Przez ostatnie cztery lata miałem przyjemność współpracować ze starostą Zdzisławem Kołodziejskim, który cztery lata temu zaufał mi i zaproponował najpierw kandydowanie do rady powiatu słupskiego, a potem, po osiągnięciu dobrego wyniku, zaproponował mi współpracę i bycie członkiem zarządu powiatu. Byłem więc bliskim współpracownikiem obecnego starosty i za to chciałem mu serdecznie podziękować. Myślę, że każdemu samorządowcowi można życzyć takiego odejścia w myśl słów piosenki: „ze sceny schodzi niepokonany” – mówi Paweł Lisowski, komentując rezygnację Zdzisława Kołodziejskiego ze startu o fotel starosty.

Wynik wyborczy osiągnięty przez Porozumienie Samorządowe daje upoważnienie, aby obradom rady powiatu przewodniczył jego przedstawiciel. Wiadomo, że będzie nim Jan Olech, były burmistrz Ustki. Z kolei skład zarządu powiatu tworzyć będą cztery osoby ze zwycięskiego komitetu oraz Rafał Konon jako przedstawiciel koalicjanta. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.