K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W hołdzie dla Niepodległej

0

Słupszczanie licznie wzięli udział w oficjalnej uroczystości z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rocznicowe obchody zorganizowano na placu Zwycięstwa, pod restaurowanym pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Oficjalne uroczystości uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości słupski ratusz zorganizował na placu Zwycięstwa, czyli miejscu tradycyjnym dla świątecznych obchodów. Poprzedzone one zostały mszą w intencji ojczyzny, odprawioną w kościele Mariackim. Ceremonia na placu miał rozpocząć się po zakończeniu okolicznościowego nabożeństwa, ale to znacznie przedłużyło się i wielu zaproszonych kombatantów zmuszonych zostało do kilkudziesięciominutowego oczekiwania na ustawionych dla nich krzesłach. Niestety, pogoda im także nie sprzyjała. Wielu znacznie młodszych słupszczan z tego powodu zrezygnowało z uczestniczenia w oficjalnej ceremonii. Atrakcję dla oczekujących mieszkańców przygotowali motocykliści. Kilka rund jeźdźców na ryczących rumakach po ulicach przylegających do placu było okazją do uzupełnienia domowego archiwum o okolicznościowe fotografie.

Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przeszli na plac Zwycięstwa. Prowadziła ich orkiestra dęta stowarzyszenia Reduta, za która maszerowali żołnierze słupskich jednostek oraz poczty sztandarowe instytucji samorządowych, związków zawodowych, stowarzyszeń i placówek oświatowych. Wojskową asystę honorową wystawił Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie. Uroczystość, w której udział wzięli także amerykańcy żołnierze z Redzikowa, odbywała się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a prowadził ją płk Rafał Ostrowski, dowódca słupskiego garnizonu. Rozpoczęta została przeglądem pododdziałów, wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem czterech zwrotek polskiego hymnu. Po odczytaniu przez Dominika Nowaka, dyrektora Nowego Teatru w Słupsku depeszy o powstaniu państwa polskiego głos zabrali także wicewojewoda Mariusz Łuczyk i wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Apel pamięci przywołał tych wszystkich, którzy walczyli o powrót Polski na mapę Europy, tworzyli niepodległość państwa, a potem walczyli o jego suwerenność i wolność. Uczczono ich pamięć salwą honorową. Delegacje instytucji, organizacji i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.