K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uroczyście i artystycznie

0

W Słupskim Ośrodku Kultury powiat słupski świętował stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oprawę artystyczną tego okolicznościowego wydarzenia zapewniła młodzież z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku.

W sali widowiskowej Słupskiego Ośrodka Kultury spotkali się samorządowcy, władze powiatu słupskiego i zaproszeni goście, by uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszeni zostali także weterani walki o wolność kraju i jego niezawisłość. Zgodnie z przyjętym na takie okoliczności ceremoniałem Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewany został w całości. W swoim wystąpieniu starosta Zdzisław Kołodziejski przypomniał wybitne postacie Polskiej historii, które położyły podwaliny pod polską niepodległość. Wskazał również na potrzebę pielęgnowania patriotycznych postaw.

Patriotyzm trzeba przejawiać, nie tylko o nim mówić. Zawsze – jak by nie było – w rozumieniu starym czy nowym jego znaczenie będzie sprowadzać się do tego samego: miłości do własnego kraju, narodu i przywiązania do własnej ojczyzny. A ojczyzna to wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć, to także osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Są to wartości, które powinno się stawiać ponad wszystko inne – mówi Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski.

Na konieczność pielęgnowania patriotyzmu i tradycji zwróciła uwagę także Iwona Wojtkiewicz, dyrektorka Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. Za zaszczyt poczytała sobie także przyznanie społeczności tej szkoły przywileju przygotowania oprawy artystycznej tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy. Ciekawie i z dużym wyczuciem sztuki teatru prezentowane były na scenie wydarzenia historyczne związane zarówno z utratą niepodległości, jak i żmudnym procesem jej odzyskiwania. W tę prezentację włączyły się również dzieci z Przedszkola Anglojęzycznego „Kraina Uśmiechu” w Słupsku, którym przypadło w udziale przywołać „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Dopełnieniem całości obchodów były tematyczne wystawy przygotowane w popularnym Rolniczaku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.