K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Miasto kobiet

0

Startuje kolejna edycja festiwalu pod nazwą Miejsce Kobiet. Tematykę tego społeczno-kulturalnego wydarzenia łączy wspólny mianownik: „o kobietach przez kobiety nie tylko dla kobiet”.

Dzisiejszą konferencję prasową kierownictwa ratusza zdominował temat kobiet. Pretekstem ku temu był – wprowadzony do kalendarza przed niespełna dwudziestu laty przez ONZ – Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet. Przypada on na 25 listopada. Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano w słupskim Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Tama”.

Codziennie drastycznej, często bardzo tragicznej przemocy ulegają co najmniej trzy kobiety, są jej ofiarami. Od wielu lat prowadzony jest w Polsce i na świecie tydzień przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Splata się on także z bardzo piękną ideą, jaką od dwunastu lat jest artystyczny festiwal Miejsce Kobiet – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

Konferencja prasowa została przeprowadzona w miejscu pod nazwą „Tama”. To punkt konsultacyjny dla kobiet, które doznały przemocy i które mogą w nim skorzystać ze wsparcia psychologów oraz terapeutów.

Jest to punkt przeznaczony głównie dla osób doświadczających przemocy. Zdarza się w ostatnim czasie, że pojawiają się również sprawcy, których odsyłamy w inne miejsce – tak się już przyjęło, że hasło „Tama” przyciąga wszystkich, którzy są związani z przemocą – mówi terapeutka Julita Szaniawska. To zarówno konsultacje indywidualne, pokierowanie, co można zrobić, jak osiągnąć zmianę, jak i konsultacje z prawnikiem, jak prawnie można wyjść z sytuacji przemocy. To także wsparcie psychologiczne, bardziej długofalowe, długoterminowe oraz grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Wszystko mieści się w tym jednym miejscu, sześć dni w tygodniu, pięć dni powszednich popołudniami od godziny 16 do 20 i w soboty od 10 do 14.

Imprezą wiodącą w tym tygodniu jest Festiwal Miejsce Kobiet, którego głównym organizatorem jest Słupski Ośrodek Kultury.

To trzynasty festiwal, w tym wypadku trwający siedem dni, i dwadzieścia jeden wydarzeń. Dziś o godzinie 18 w kinie Rejs film „Boski porządek”, a po nim dyskusja: Miejsce kobiet wczoraj i dziś. Przykład bohaterki „Boskiego porządku” to przykład dziewczyny, która mieszka na wsi i na początku filmu kompletnie jeszcze nie wie, że za chwilę z kury domowej przekształci się w feministyczną aktywistkę. O tym, jakie miejsce kobiet było kiedyś, a jakie jest dzisiaj, będziemy rozmawiać, zachęcam. A jutro o godzinie 19 w teatrze Rondo spotkanie z Iloną Wiśniewską, dziewczyną, która wybrała zimne części Europy do życia. Osiem lat temu zamieszkała niemal przy biegunie północnym i opisuje te rejony. Poza tym kilkanaście filmów, warsztaty wspierające, a kończy się to wszystko w sobotę koncertem folku botanicznego „Sny panny z wanny” Olgi Hanowskiej i spektaklem w niedzielę „Matka Mejra i jej dzieci” w wykonaniu Caryl Swift, w reżyserii Stanisława Miedziewskiego, w Emceku, w klubie Parter – mówi Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor SOK w Słupsku.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Słupskiego Ośrodka Kultury. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.