K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Poeci i prozaicy na scenie

0

W Lęborskim Centrum Kultury „Fregata” spotkali się laureaci 33. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego. Uhonorowano tegorocznych finalistów w kategoriach poezja i proza oraz wręczono nagrodę Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego.

Scena lęborskiej „Fregaty” w piątkowy wieczór (23 listopada) należała do laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego. Po przywitaniu gości przez prowadzących 33. edycję gali – Aleksandrę Werenczuk-Hinc oraz Adama Wiśniewskiego – przeprowadzono Turniej Jednego Wiersza, w którym zwycięzcę wyłania publiczność. W tym roku najwięcej głosów uzyskał wiersz z numerem 5 zatytułowany „Kolibionka”, autorstwa Adeli Kuik-Kalinowskiej. Oprawę artystyczną turnieju zapewnił zespół taneczny Luz z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku.

Następnie ogłoszono zwycięzców wybranych z grona blisko 200 osób. Ich teksty zostały wcześniej ocenione przez profesora Kazimierza Nowosielskiego, przewodniczącego jury, Małgorzatę Borzeszkowską, Wojciecha Borosa, Daniela Odiję oraz Bożenę Ugowską. W tym roku nagrodę główną Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymała Barbara Zakrzewska z Ostrołęki.

To dla mnie ogromny zaszczyt, proszę państwa, ale nie będę mówiła o sobie, tylko o liberaturze – zapowiedziała Barbara Zakrzewska, laureatka Grand Prix 33. Konkursu im. Mieczysława Stryjewskiego. Trzydziesty trzeci konkurs to jest bardzo dobra liczba. To jest liczba umiłowana przez Dantego. Liberatura to są książki na wolności. To mnie pasjonuje od trzech lat. Takim liberatem totalnym jest Radosław Nowakowski. On twierdzi, że świata opisać się nie da, a zatem nie opisuje świata. Ma już ponad czterdzieści książek liberackich tego nieopisywania świata. Bo jakże ten świat opisać, kiedy on jest on niesłychanie piękny, a z drugiej strony niesłychanie straszny.

Pierwsze miejsce w kategorii poezji zajął Paweł Podlipniak, drugie Andrzej Wołosewicz, a trzecie Karol Graczyk. W kategorii prozy pierwsze miejsce za swoją twórczość uzyskał Krzysztof Rejmer, drugie Monika Słonka, zaś trzecie Paulina Melcer. Nagrody specjalne otrzymali: Paulina Czajkowska, Grzegorz Baczewski, Adela Kuik-Kalinowska oraz Krystyna Lewna. Na zakończenie odbył się koncert Limboskiego z zespołem.

Nagrodzone w ogólnopolskim konkursie teksty zostały opublikowane w tomiku, który był dostępny podczas finałowej gali. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.