K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Waldorff na ławeczce

0

W sobotę odsłonięto pomnik honorowego obywatela Słupska Jerzego Waldorffa. Odlew z brązu, który upamiętnia pomysłodawcę festiwalu pianistyki, stanął w parku jego imienia.

Pomnik uwieczniający wybitnego muzykologa i współtwórcę Festiwalu Pianistyki Polskiej znajduje się w parku przy Jana Pawła II. Rzeźba wykonana jest z brązu i posiada formę ławki, na której siedzi właśnie Jerzy Waldorff ze swoim wiernym towarzyszem jamnikiem Puzonem. Autorką postumentu jest Dorota Dziekiewicz-Pilich, projektantka statuetki Fryderyka.

Był wielkim człowiekiem, wspaniałym krytykiem muzycznym, publicystą, pisarzem, osobą nietuzinkową, ogromnie oddaną naszej kulturze – mówiła podczas uroczystości Dorota Dziekiewicz-Pilich. Prowadził – ja to jeszcze pamiętam – piękne miniaudycje muzyczne, zabarwione humorem. Cieszę się, jest mi bardzo miło, że mogłam tutaj zrealizować tę rzeźbę.

Rzeźba stanęła obok pomnika Karola Szymanowskiego, którego pomysłodawcą powstania był nie kto inny, jak Jerzy Waldorff. Krytyk, choć nie urodził się w Słupsku, był związany z naszym miastem. Przez lata angażował się w sprawy lokalne, czego dowodem było wspieranie inicjatyw Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i popularyzowanie Festiwalu Pianistyki Polskiej.

Jerzy Waldorff był wspaniałym mówcą, dlatego też jego wystąpienia podczas festiwalu były oczekiwane przez słuchaczy, nawet tych, którzy na muzyce specjalnie się nie znali – mówił Stanisław Turczyk, wiceprezes STSK. – Nawet wobec władz partyjnych, miejskich, a także kiedy przyjechał wicepremier Józef Tejchma, potrafił z estrady kilka złośliwości powiedzieć, ale że pan Tejchma także miał poczucie humoru, to odbywało się to łagodnie.

Włodarze miasta w podobny sposób chcą uczcić kolejnych wybitnych, zasłużonych dla Słupska. Już niedługo swoich własnych ławek mają doczekać się Wanda Chotomska i Heinrich von Stephan. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.