K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Niewidoczni o zmroku

0

W ostatnim czasie na terenie powiatu lęborskiego dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych. W okresie jesienno-zimowym szczególnie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

W czwartek (29 listopada) policjanci z Lęborka zabezpieczali miejsce potrącenia pieszego. Do zdarzenia doszło około godz. 17.30 pomiędzy miejscowościami Popowo (gmina Cewice) a Zakrzewem. Na miejscu policjanci ustalili, że jadący w kierunku Zakrzewa kierowca samochodu marki Volkswagen potrącił 56-letniego mężczyznę w chwili, gdy go wyprzedzał. Pieszy został przewieziony do szpitala.

W związku ze zdarzeniem funkcjonariusze po raz kolejny przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach.

Dzień jest krótszy i jeżeli poruszamy się przy drodze musimy pamiętać o elementach odblaskowych – przypomina asp. sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku. – To nie jest żadna kara, ale przejaw świadomości tego, że w wielu miejsca naszego powiatu taki odblask może nam uratować życie. Przypominamy o tym rodzicom, by wyposażyli w odblaski swoje pociechy, które często wracają do domu w godzinach popołudniowych. Apelujemy też do kierujących. Przede wszystkim noga z gazu. Temperatury spadają, jest ślisko. Zdarzają się lokalne przymrozki i opady. Dostosujmy więc prędkość do warunków jazdy. W okresie jesienno-zimowym policja odnotowuje więcej zdarzeń z niechronionymi użytkownikami ruchu. Szczególnie w terenie niezabudowanym, gdzie światła jest mniej.

Pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Oczywiście w przypadku braku pobocza, możliwe jest korzystanie z jezdni. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji poruszanie się dozwolone jest przy krawędzi jezdni oraz pod warunkiem ustąpienia miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Pamiętajmy także, aby poza obszarem zabudowanym poruszać się lewą stroną jezdni oraz pobocza. Jesteśmy wtedy w stanie zareagować dużo szybciej na ewentualne zagrożenie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.