K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dla pożytku publicznego

0

Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu możliwe będzie przekazanie fundacji 1% podatku przy rozliczeniu rocznym PIT. Będzie to kolejne źródło pozyskiwania środków na budowę hospicjum.

Mieszkańcy Lęborka i okolicznych miejscowości mieli już niejednokrotnie okazję zapoznać się z działalnością i planami Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne. Wolontariusze są obecni, między innymi, podczas większych uroczystości, takich jak Lęborskie Dni Jakubowe czy Półmaraton Wrotkarski.

Fundacja została założona notarialnie 6 września 2016 roku – przypomina Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne. – Głównym jej celem jest budowa stacjonarnego hospicjum w powiecie lęborskim.

W realizację planów można będzie włączyć się z pomocą przekazując Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne 1% podatku przy rozliczeniu rocznym PIT.

Wszystkie wydarzenia, w których uczestniczyliśmy, które organizowaliśmy skupiały się na pozyskiwaniu środków na budowę hospicjum – mówi Agata Kozyr. – W tle było też uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. Żeby uzyskać ten status można było ubiegać się dopiero po dwóch latach trwałego działania. W tym roku taki status uzyskaliśmy. Jest to dla fundacji, która do tej pory utrzymywała się z niewielkich darowizn, dotacji i uczyła się pozyskiwać środki, jest krokiem milowym. Jest to możliwość otrzymywania jednego procenta z odpisów na fundację. To kolejne źródło pozyskiwania pieniędzy i to niemałych. Z pozyskaniem statusu zbiegł się jeszcze jeden fakt. Pozyskaliśmy grunt pod budowę hospicjum. W przejmowaniu tego terenu jesteśmy już na ostatniej prostej.

Według szacunkowych kosztów budowa hospicjum stacjonarnego na terenie powiatu lęborskiego wyniesie około 6 milionów złotych. Dokładna kwota będzie znana w 2019 roku po opracowaniu projektu budowlanego. Realizacja przedsięwzięcia ma odbywać się etapowo. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.