K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szachowy faworyt

0

W siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku odbył się Finał VI Edycji Grand Prix Słupska w szachach szybkich P-15. Zwycięzcą został Dimitry Aniskiewicz z Ustki.

Kiedyś w Słupsku był klub szachowy Piast, była też liga szkolna szachów. Słupsk miał utytułowanego szachistę Jacka Gdańskiego – mistrza Europy z 1986 roku i wicemistrza świata w 1989 roku w kategorii do lat 20. Kiedy jednak z grodu nad Słupią wyemigrowali jeszcze Michał Narkun, Bogumił Kuma czy Romek Sikorski gra w szachy wśród młodzieży szkolnej podupadła. Dobrze, że wśród dorosłych znalazła się grupa zapaleńców, którzy od kilku lat w cyklicznym turnieju Grand Prix Słupska kontynuują tę królewską grę. Organizatorem zawodów jest Integracyjny Klub Sportowy „Zryw” Słupsk przy Polskim Związku Niewidomych.

Nasz klub od szachów zaczynał, od szachów i warcabów – mówi prezes klubu Mirosław Mirynowski – i po dziś dzień tę tradycję kultywujemy. Dzięki nam te szachy nie umarły w Słupsku. Szkolimy teraz młodzież, konkretnie Brunon Studziński, który jednocześnie prowadzi to Grand Prix. Zainteresowanie jest duże, w szkołach także coraz więcej jest szachów, więc mam nadzieję, że dzięki temu ten narybek będzie się rozwijał i zasilał potem systematycznie w seniorskim życiu tę brać szachową.

Właśnie dobiegła całoroczna rywalizacja w VI Grand Prix Słupska w szachach szybkich P-15, która składała się z dziesięciu turniejów plus runda finałowa. W finale zagrała najlepsza dziesiątka zawodników, a wśród nich Adam Worzała, Tadeusz Dubel, Michał Gulbiński, Jarosław Borowski, Dymitry Aniskiewicz, Piotr Rogalski, Zbigniew Mielczarski, Jerzy Walawicz, Andrzej Szramowiak i Damian Wenelski. Pięciu finalistów uczestniczyło we wszystkich dziesięciu turniejach. Ostatecznie w całym cyklu Grand Prix zwyciężył ustczanin Dymitry Aniskiewicz, gromadząc 325 punktów. Drugie miejsce z dorobkiem 236 punktów zajął Zbigniew Mielczarski ze Sławna, a trzecie wywalczył słupszczanin Jarosław Borowski z 206 punktami. Kolejne miejsca zajęli: czwarte Jerzy Walawicz – 198 pkt., piąte Michał Gulbiński – 194 pkt., szóste Damian Wenelski – 155 pkt., siódme Piotr Rogalski – 150 pkt., ósme Andrzej Szramowiak –144 pkt., dziewiąte Adam Worzała – 128 pkt. i dziesiąte Tadeusz Dubel – 125 pkt.

Rundę finałową, w której punkty zdobyte przez graczy pierwszej piątki były mnożone razy trzy, wygrał bezkonkurencyjny Dymitry Aniskiewicz, który zdobył 6,5 pkt. Po 6 punktów zdobyli Jarosław Borowski Słupsk i Jerzy Walawicz (Dębnica Kaszubska). Czwarty był Damian Wenelski ze Słupska, który zdobył 5,5 pkt., miejsce piąte wielkiego finału zajął również słupszczanin Michał Gulbiński, gromadząc 5 punktów. Sędzią całego cyklu Grand Prix był Brunon Studziński.

Kolejna VII Edycja Grand Prix w Szachach Szybkich, jak zapowiedział prezes Integracyjnego Klubu Sportowego „Zryw” Słupsk Mirosław Mirynowski, rozpocznie się na przełomie lutego i marca 2019 roku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.