Mistrzostwa Sprawnych Razem

0

W hali sportowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego imienia UNICEF w Słupsku odbyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w tenisie stołowym Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem”.

Ta cykliczna impreza od lat organizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słupsku zapoczątkowała obchody 25-lecia działalności stowarzyszenia „Sprawni Razem” w tej placówce. Przy siedmiu stołach stanęło blisko 80 uczniów z dziesięciu placówek szkolnictwa specjalnego województwa pomorskiego.

Frekwencja dopisała w obu kategoriach wiekowych i to cieszy – informuje Wiesław Romański, trener SOSW Słupsk. – Maleje liczba uczniów w ośrodkach szkolno-wychowawczych i w niektórych dyscyplinach jest problem ze skompletowaniem drużyn. Prawie połowa ośrodków nie dysponuje halami sportowymi, więc tenis stołowy jest w nich popularny. My mamy dwie hale i nie specjalizujemy się w tej dyscyplinie. Raczej w grach zespołowych – koszykówce, piłce ręcznej, piłce nożnej. Dlatego tutaj startujemy rekreacyjnie. W tej rywalizacji stawiam na Kościerzynę i Lębork.

Przyjechaliśmy z ośmiorgiem zawodników, czyli tyloma, na ilu pozwala nam regulamin – mówi Leszek Leciejewski, nauczyciel wychowania fizycznego SOSW Lębork. – Będziemy walczyć o jak najlepsze miejsca zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Po cichu liczę na to, że któryś z chłopców będzie na miejscu medalowym.

Nie wszystkie placówki szkolnictwa specjalnego dysponują odpowiednią bazą sportową do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Na przykład w Lęborku dominują siatkówka i biegi przełajowe, ale – jak zapewnia Leszek Leciejewski – tenis stołowy też nie jest zaniedbywany. Dobrze w pierwszych meczach zaprezentował się Mateusz Bobrucki, w którym opatrywano faworyta turniejowej rywalizacji.

Celem imprezy jest popularyzacja tenisa stołowego, a także wyłonienie po dwóch najlepszych zawodników w każdej kategorii, którzy będą reprezentować nasze województwo w Mistrzostwach Polski Związku Stowarzyszeń „Sprawni Razem”. Rywalizacja przy stołach toczyła się do jedenastu punktów i dwóch wygranych setów. Po wielogodzinnych zmaganiach największe powody do zadowolenia mieli reprezentanci placówek szkolnictwa specjalnego Lęborka i Bytowa, z których po dwóch zawodników uzyskało awans do rozgrywek szczebla centralnego.

W kategorii dziewcząt rocznik 2003 i młodsze pierwsze miejsce zajęła Magdalena Szymańska (Lębork), miejsce drugie wywalczyła Iwona Skwarek z Bytowa. W roczniku 2002 zwyciężyła Magdalena Kloskowska z Kościerzyny, druga była Wioletta Lasecka. Wśród chłopców w roczniku 2003 awans wywalczył Mateusz Bobrucki z Lęborka, drugi był Tomasz Gołąbek z Nowego Dworu Gdańskiego. W roczniku 2002 i starszych zwyciężył Artur Czajka z Turska, miejsce drugie zajął Alan Górski z Czerska. Ci zawodnicy będą reprezentować pomorskie szkolnictwo specjalne w Mistrzostwach Polski „Sprawni Razem”, które odbędą się w dniach 15-17 marca 2019 w obiektach Centralnego Ośrodka Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Gdańsku. (opr. rkh)