K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Osądzili Wilka

0

W Sądzie Rejonowym w Słupsku odbyła się rozprawa z udziałem uczniów słupskich szkół podstawowych. Na ławie oskarżonych zasiadł Wilk, postać z „Czerwonego Kapturka”, baśni braci Grimm.

Z okazji Światowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości sędziowie słupskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, słupscy adwokaci oraz Prokuratura Rejonowa w Słupsku zorganizowali symulację rozprawy karnej przeciwko Wilkowi z „Czerwonego Kapturka”. Odbyła się ona w Sądzie Rejonowym w Słupsku, a obserwować ją mogli uczniowie szkół podstawowych.

Symulacja rozprawy karnej w całości opiera się na znanej wszystkim i popularnej bajce o Czerwonym Kapturku – mówi sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku Joanna Sikora. – Czerwony Kapturek i Babcia miały zostać połknięte przez Wilka, w związku z czym Wilk został oskarżony o to, że w dniu 1 czerwca czasu bajkowego w lesie w okolicach Dębnicy Kaszubskiej, działając w celu pozbawienia życia Czerwonego Kapturka i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, czyli chęci porzucenia życia zgodnego z naturą w lesie i zawładnięcia domem i majątkiem ruchomym Babci, połknął ją w całości, jednak zamierzonego celu nie osiągnął wobec niezwłocznego udzielenia Czerwonemu Kapturkowi pomocy przez Gajowego, tj. o czyn z art. 13 par. 1 kk w związku z art. 148 par. 2 pkt 3 kk.

Mimo że cały proces opierał się na baśniowych zdarzeniach oraz postaciach, był on przeprowadzony w sposób identyczny jak w wypadku normalnej rozprawy.

Myślę, że sędziowie i pozostali uczestnicy – adwokaci i pani prokurator – mają możliwość przybliżenia dzieciom, jak wygląda proces karny, że za przestępstwo jest wymierzana sprawiedliwa kara, że rozpatruje się wszelkie dowody, które są przeprowadzane przed sądem i sąd w sposób wszechstronny ocenia ten materiał dowodowy – mówi Kinga Dagmara Siadlak, obrońca Wilka.

Po zakończeniu rozprawy uczniowie mieli okazję wykazać się świeżo zdobytą wiedzą, odpowiadając na pytania dotyczące tego, czego byli świadkami. Dzisiejsza rozprawa była dla dzieci znakomitą okazją do obycia się z sądem i poznania ról, jakie odgrywają w nim sędziowie, obrońcy i prokuratorzy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.