K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Drugie życie książki

0

Daj książce drugie życie” – takie hasło ma akcja zorganizowana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców do niewyrzucania książek i przekazywania ich w specjalnie przygotowanych punktach.

Codziennie produkujemy tony odpadów. Masa pojemników, opakowań i butelek każdego dnia trafia na wysypisko śmieci. Do nich zaliczają się również książki. Mieszkańcy wyrzucają je, nie myśląc o tym, że ktoś jeszcze mógłby z nich skorzystać. Nieważne jak stara jest to lektura i jakiej treści, zawsze znajdzie się ktoś, komu przypadnie do gustu i będzie chciał ją przeczytać. Z tego założenia wychodzi Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku i wraz z wieloma partnerami zorganizowało akcję „Daj książce drugie życie”.

Książki zasługują na lepszy los niż trafienie do kontenera z odpadami – przekonuje Małgorzata Budnik-Żabicka z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku. – PGK wyszło z inicjatywą, żeby te książki zbierać. Każdy, kto ma zbędne książki może je do nas przynieść, oddać nieodpłatnie w trzech punktach: na Szczecińskiej, w PSZOK-u przy ulicy Bałtyckiej albo w Bierkowie. Punkty są oznakowane. Książki można do nich przynieść, ale też nieodpłatnie wybrać sobie tytuł, który komuś odpowiada. Nie prowadzimy ewidencji,. Nie trzeba nikomu mówić, że zostawia się lub bierze książkę. Wystarczy, że książki te nie trafią do kontenera i to jest dla nas najważniejsze.

PGK chce rozwijać akcje i dotrzeć do większej liczby osób. W planach ma stawianie kolejnych punktów wymiany książek.

Jeden z naszych partnerów, spółka Mahatan, zapewnił nas, że już po długim weekendzie stanie taka półka pod schodami prowadzącymi na piętro hali targowej. Gdziekolwiek książki zostaną udostępnione innym będzie to znak, że los tych książek nie jest nam obcy, jak i również los planety nie jest nam obojętny, ponieważ w ten sposób ograniczamy ilość odpadów. Wydrukowanych książek starczy, żebyśmy się nimi wszyscy podzielili. I my się dzielimy – zapewniła Małgorzata Budnik-Żabicka.

Na półki trafiają różne gatunki i tytuły. Od kryminałów, poprzez biografie po fantasy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Akcja jest bezterminowa, a za same książki nic się nie płaci. Jeżeli w naszych domach posiadamy tytuły, które nas już nie interesują, oddajmy je do któregoś z punktów a tym samym choć w małym stopniu przyczynimy się do ochrony środowiska. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.