K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

„Słoneczny” dojechał

0

Pierwszy raz w tym roku na peron kolejowy w Ustce wjechał pociąg „Słoneczny”. To połączenie uruchamiane jest jedynie na czas wakacji. Władze kurortu chciałyby natomiast utrzymania stałej komunikacji kolejowej.

Pociąg „Słoneczny” zaczął już dowozić turystów nad Bałtyk. Jest to jeden z czterech pociągów dalekobieżnych obsługujący ruch kolejowy do Ustki. Pociąg należy do spółki Koleje Mazowieckie, która dzięki współpracy z samorządem usteckim i powiatem słupskim po raz kolejny wyraziła chęć zapewnienia takiego połączenia. „Słoneczny” przez najbliższe dwa miesiące będzie łączyć Ustkę z Warszawą.

Około 40 procent podróżujących tym pociągiem tak naprawdę dociera do Ustki – mówi Dariusz Grajda, przedstawiciel Kolei Mazowieckich. – W tamtym roku przewieźliśmy 122 tysiące osób, więc jeśli policzymy sobie te 30-40 procent, to jest odpowiedź, ile tysięcy ludzi przyjechało i wyjechało tym pociągiem z Ustki. Ustka jest pięknym miejscem, pociąg jest „Słoneczny”, świeci słońce, więc zapowiada się słoneczny weekend.

Pociąg „Słoneczny” od 15 lat przewodzi turystów z głębi kraju, przede wszystkim z Warszawy, nad zatokę do Trójmiasta. Paweł Lisowski, starosta powiatu słupskiego, przypomina, że to władze Kolei Mazowieckich zdecydowały dopiero o wydłużeniu tego połączenia do Ustki. A wszystko zaczęło się od modernizacji linii kolejowej, która pozwoliła na skrócenie czasu podróży na środkowe Wybrzeże.

Dzięki temu – a przeliczono, że 5,5 godziny wystarczy, żeby wsiąść w Warszawie, a wysiąść w Ustce – z punktu biznesowego stało się to opłacalne. My widzimy to, co się dzieje, dużo się modernizuje, apelujemy o to także jako samorządowcy – mówi starosta słupski.

Słoneczny” wyposażony jest w klimatyzację, szczególnie pomocną pasażerom podczas upalnych dni. Koszt biletu z Warszawy wynosi około 60 złotych, ale dla różnych grup przewidywane są zniżki. Ponadto nad morze za darmo będzie można ze sobą zabrać rower lub swego zwierzęcego pupila. Władze Ustki są bardzo zadowolone z przywrócenia wakacyjnego połączenia, ale celem jest utrzymanie komunikacji kolejowej na tej trasie przez 12 miesięcy.

Bardzo cieszymy się, że na razie przynajmniej w sezonie pociągi funkcjonują, a mamy cztery pociągi dalekobieżne, mamy też pociągi regionalne, które przyjeżdżają do nas ze Słupska. Ale w ślad za wyremontowaną infrastrukturą, a także naszymi inwestycjami – bo rozpoczynamy przebudowę dworca kolejowego, budowę dworca autobusowego oraz parkingów, aby powstał tutaj węzeł integracyjny – chcielibyśmy oczywiście, aby te połączenia kolejowe trwały przez cały rok – mówi Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, wiceburmistrz Ustki. – Wystosowaliśmy apel do pana marszałka z prośbą o rozważenie takiej możliwości, po to, aby pomiędzy Słupskiem a Ustką przez cały rok, codziennie, co godzinę funkcjonował szynobus, aby tę dostępność transportową Ustki zwiększyć i zwiększyć jednocześnie mobilność mieszkańców i Ustki, i Słupska.

Pociąg „Słoneczny” będzie kursować do 1 września raz dziennie. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.