K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kupała i komtur

0

Gmina Słupsk podtrzymuje wieloletnią już tradycję organizowania w Kusowie imprez związanych z obrzędami najkrótszej nocy roku. Tym razem nad stawkiem w tej wsi pojawił się podstępny komtur, który musiał jednak ugiąć się przed mocą Kupały.

Przesilenie wiosenno-letnie od lat świętowane jest w Kusowie widowiskiem plenerowym i spotkaniem mieszkańców przy muzyce. Scenerię tych wydarzeń stanowi niezmiennie stawek, który jest pozostałością po przedwojennych akwenach będących częścią pałacowego parku. Oczekiwanie na zmrok i nadejście słowiańskiej kupałowej magii mieszkańcom tej wsi umilała muzyka zespołu Absolwent. Można było potańczyć i skorzystać z oferty uruchomionych na ten czas punktów gastronomicznych. Wokół stawku natomiast trwały już przygotowania do widowiska, którego reżyserem i scenarzystą był Wiesław Dawidczyk, a w postaci stylizowanej na legendę opowieści dramatycznej wcielili się kusowianie. Autor tym razem nie sięgnął do czasów prehistorycznej słowiańszczyzny, lecz mocno osadził treść widowiska w realiach Kusowa. Jako, że istotą letniego przesilenia jest ścieranie się światła z ciemnością, do sielskiej wsi wprowadził złego komtura krzyżackiego, który podstępnie wyłowił wianek jednej z dziewcząt. Prawem obyczaju musiała ona zostać jego żoną. Na nic zdały się płacze i protesty, na nic rozpacz ukochanego. Na szczęście nad wszystkim panował Kupała i przyszedł chłopcu z odsieczą. Mocom ciemności wyrwał dziewczynę i połączył ją z ukochanym, a pod koniec ich życia zamienił ją w zakwitający raz w roku kwiat paproci, a jego w kosa opowiadającego legendę o swoim życiu. Z tej legendy ma się wywodzić nazwa wsi. Przez całe widowisko przewijała się pieśń Sati Sauri, bezpośrednio nawiązująca do słowiańskiej tradycji wianków i zwyczajów kupałowej nocy.

Noc Kupały w Kusowie zorganizowały Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk i sołectwo Kusowo przy wsparciu samorządu gminnego. (rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.