K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Program TOPSOR

0

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku przystąpił do programu, który usprawni przyjmowanie pacjentów w szpitalnym oddziale ratunkowym. Słupski szpital jest jednym z 13 placówek w województwie pomorskim, które zapisały się do TOPSOR-u.

W mediach wielokrotnie pojawiały się informacje o fatalnym funkcjonowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych. Z powodu długiego wyczekiwania pacjentów w poczekalniach dochodziło do tragedii. Wciąż nierozstrzygnięta pozostaje kwestia czy przyczyną tego była zła praca lekarzy, czy niedopracowany system, w ramach którego wykonują swoje obowiązki. Zdarzenia te zmusiły Ministerstwo Zdrowia do podjęcia kroków, które bezpośrednio wpłyną na czas oczekiwania na pomoc lekarską. Ma być nimi program TOPSOR, czyli Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Chory po rejestracji w SOR-ze zostanie zakwalifikowany do jednej z pięciu kategorii. W poczekalni oddziału ratunkowego staną tzw. biletomaty. Będą na nich wyświetlane informacje o liczbie pacjentów i czasie oczekiwania na wizytę lekarską. Te pojawiać się będą również w gabinetach lekarzy, co docelowo ma usprawnić ich pracę. Ponadto system na bieżąco będzie wysyłał dane do Ministerstwa Zdrowia, co pomoże diagnozować sytuacje na poszczególnych SOR-ach. Dodatkowo mają być prowadzone cogodzinne kontrole, podczas których oceniany będzie stan pacjentów oczekujących na przyjęcie. TOPSOR ma zostać wdrożony we wszystkich w Polsce szpitalach z oddziałami ratunkowymi do 31 sierpnia 2020 roku.

Natomiast z pierwszym dniem lipca br. przepisy dotyczące obowiązku prowadzenia tzw. segregacji medycznej z użyciem TOPSOR wejdą w życie w szpitalach prowadzonych przez ministerstwa, uczelnie medyczne i samorządy wojewódzkie. Czy sytuacja uległa pozytywnej zmianie, będzie można stwierdzić po kilku miesiącach funkcjonowania systemu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.