K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kolejowa rocznica

0

Dziś, 1 lipca, mija 150 lat od dnia, w którym na słupski dworzec kolejowy wjechał pierwszy parowóz. Ten szczególny jubileusz jest doskonałą okazją do przypomnienia historii słupskiego kolejnictwa oraz rozmów o jego przyszłości.

Przez dziesiątki lat Słupsk był ważnym węzłem kolejowym w regionie, zatrudniającym nawet 3,5 tysiąca osób. Z biegiem czasu powoli – podobnie jak cały transport szynowy – zaczął tracić na znaczeniu. Kolejnictwo w Słupsku liczy już sobie 150 lat i przez ten czas wywierało wpływ na losy miasta i jego rozwój. Teraz, w okrągłą rocznicę wjazdu pierwszego parowozu, stowarzyszenie zrzeszające kolejarzy podsumowuje ów bogaty okres. Na początek obchodów zaplanowano konferencję, która odbędzie się w najbliższy piątek w magistracie.

Chcemy pokazać słupszczanom, że kolej to fajna rzecz, warto z niej korzystać i warto ją zobaczyć – mówi Edward Kasierski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP w Słupsku.

Pierwsza część konferencji w ratuszu ma przybliżyć jej uczestnikom historię kolejnictwa na świecie i historię kolei słupskich do 1945 roku. Druga cześć będzie dotyczyć problemów i wyzwań współczesnego słupskiego kolejnictwa. Mowa tu o wyczekiwanym węźle transportowym czy modernizacji linii kolejowej 202, które będą stanowić o przyszłości komunikacyjnej regionu. Następnego dnia, w sobotę 6 lipca, przy dworcu kolejowym odbędzie się piknik z wieloma niecodziennymi konkurencjami.

Na trawniku koło dworca kolejowego zaplanowaliśmy rzut klockiem hamulcowym, czyli siłacze i siłaczki mogą zmierzyć swoje siły, są nagrody, puchary i dyplomy – zapowiada prezes Edward Kasierski. – Natomiast w II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku przy ulicy Mickiewicza ma strzelnicy przeprowadzone zostaną zawody strzeleckie o Puchar Wójta Gminy Kobylnica, będą też inne nagrody, zapraszamy wszystkich chętnych, aby potrenować swoje sokole oko.

Ponadto przygotowano zwiedzanie Izby Kolei w Słupsku, pełnej unikalnych pamiątek – od makiet lokomotyw po przedmioty codziennego użytku na dworcach. Impreza jubileuszowa jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie historii żelaznego transportu w Słupsku oraz dziejów samego miasta, z którym kolej jest nierozerwalnie połączona. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.