K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lawina wniosków

0

Można już składać wnioski elektroniczne o przyznanie świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Nie obowiązuje kryterium dochodowe. W Słupsku zainteresowanie programem jest tak duże, że spowodowało zadyszkę serwerów MOPR-u.

Od pierwszego lipca rodzic może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia 500+ na każde dziecko. To duża zmiany wobec poprzedniego roku, kiedy na pierwsze dziecko obowiązywało jeszcze kryterium dochodowe. Dotychczas w Słupsku z flagowego programu rządu korzystało około 7 tysięcy dzieci. Teraz urzędnicy z MOPR-u przewidują, że z wprowadzonych zmian może skorzystać drugie tyle. W pierwszych dniach funkcjonowania programu zainteresowanie było tak duże, że pod napływem wniosków składanych drogą elektroniczną zawiesiły się serwery ośrodka.

Wnioski możemy składać już na wszystkie dzieci do 18. roku życia – mówi Sebastian Ferenc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. – Przez pierwsze dni składania wniosków w formie elektronicznej – bo przypomnę, że tylko tak możemy je składać od 1 lipca, a dopiero od 1 sierpnia w formie papierowej – a właściwie przez półtora dnia do 2 lipca, do godziny 8.30 mieliśmy aż 370 wniosków. Wiemy, że tych wniosków jest więcej, zainteresowanie tym programem jest tak duże, że te wnioski zsyłają się w takich ilościach, że nasz serwer bardzo trudno je obsługuje, można powiedzieć, że się zapchał, bo ściąganie jednego wniosku trwa od kilku do kilkunastu minut. Jaka jest więc faktyczna liczba tych wniosków, wiedzieć będziemy pewnie dopiero za kilka dni, a tak naprawdę na koniec lipca.

Cierpliwsi o przyznanie świadczenia będą mogli ubiegać się drogą tradycyjną już od sierpnia, poprzez złożenie druków na papierze. Rozszerzenie 500+ to też większe pieniądze przeznaczone na jego funkcjonowanie. Dotychczas w mieście program pochłaniał 40 milionów złotych, a po zmianach będzie to już 80 milionów. Wnioskodawcy otrzymają pieniądze najprawdopodobniej we wrześniu razem z wyrównaniem za poprzednie dwa miesiące. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.