K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpieczeństwo to podstawa

0

W Ustce rozmieszczono kolejne urządzenia ratujące życie. Defibrylatory AED trafiły do urzędu miasta, straży granicznej, komisariatu policji, Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce i Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Defibrylatory AED to nowoczesne urządzenia, których użycie w nagłym przypadku jest w stanie uratować ludzkie życie. Dotychczas Ustka posiadała 3 aparatury, które wisiały w usteckim urzędzie miasta, SP 1 oraz budynku straży granicznej. W tej chwili jest ich już pięć. Dodatkowe dwa zostały umieszczone w Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz komendzie policji.

Ustka jest pierwszym miastem w Polsce, które ma tak duży stopień pokrycia terenu tymi urządzeniami – informuje Piotr Wszółkowski, Urząd Miasta Ustka. – Burmistrz Jacek Graczyk szczególną troską otacza mieszkańców, a także wypoczywających na terenie naszego miasta kuracjuszy i gości. Stąd decyzja o prowadzeniu takiego systemu.

Na terenie miasta pojawił się spójny system oznakowania informującego o defibrylatorach. Umieszczane jest ono pod znakami drogowymi, ale nie tylko.

Władze miasta zdecydowały się także na wprowadzenie stref dojścia do tych urządzeń – dodaje Piotr Wszółkowski. – Jest to realizowane na bazie pionowego oznakowania, które powieszone jest na nośnikach reklamowych, latarniach miejskich… Podany jest również numer telefonu. Działanie związane z zatrzymaniem akcji serca u innych użytkowników ruchu powoduje duży stres i czasami ten numer telefonu pomaga uruchomić odpowiednie służby, pomaga dotrzeć do urządzenia i udzielić pomocy. Oprócz tego tam, gdzie jest to możliwe i zgodne z estetyka miasta wprowadzamy również system znakowania poziomego. To system strzałek informujących o miejscu, w którym urządzenia ratujące ludzkie życie jest dostępne.

Dodatkowo przenośne AED posiadają ustecka policja i straż miejska. Przedstawiciele wszystkich instytucji, w których zamontowano aparaturę przeszli kompleksowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem tych urządzeń. Z czasem w mieście pojawiać się będzie więcej informacji o tym, gdzie można liczyć na taką pomoc. Władze miasta planują naklejać plakietki informacyjne przy restauracjach, sklepach i innych często odwiedzanych miejscach. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.