K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Efekt programu

0

Słupsk pochwalił się pierwszymi efektami przyjętego przed rokiem programu wspierania in vitro. Dzięki niemu liczba słupszczan powiększyła się o dwójkę dzieci.

Słupski program przeciwdziałania skutkom niepłodności istnieje już niemal rok. Miasto na projekt, który ma funkcjonować do 2022 roku przeznaczy w sumie 500 tysięcy złotych. Dzięki temu rocznie na wsparcie może liczyć 20 par zakwalifikowanych do programu. Pierwsze efekty działania słupskiego in vitro są już widoczne, bo miasto może cieszyć się nowymi mieszkańcami.

Wiemy, że na pewno dwoje dzieci urodzonych jest dzięki tym procedurom – mówi wiceprezydent miasta Marta Makuch. – Przypomnę, że miasto Słupsk co roku przeznacza środki na 20 takich procedur. W 2018 roku było to 11 par i można powiedzieć, że taka skuteczność wynosi 20 procent, to nasze pierwsze dzieci z programu in vitro. Miejmy nadzieję, że tych słupszczan czy słupszczanek będzie jeszcze przybywać, ale z tego miejsca chciałabym już serdecznie pogratulować rodzicom, trzymamy kciuki, żeby dzieci zdrowo rosły w naszym mieście i żeby oczywiście w naszym mieście chciały spędzać swoją przyszłość.

Program in vitro może być realizowany przez pary w kilku specjalistycznych klinikach wyłonionych w konkursie. W tym roku wybranych zostało czterech operatorów w różnych miastach, tak więc potencjalni rodzice sami zdecydują, gdzie korzystać będą z procedury in vitro. Projekt realizowany jest do 2022 roku.

Każda para, która zakwalifikuje się do programu, może liczyć na 5 tysięcy złotych dofinansowania do procedury. Maksymalnie może uzyskać dotację do 10 tysięcy złotych, o ile zostanie przyjęta do dwóch procedur. Aby skorzystać z miejskiego programu przeciwdziałania skutkom niepłodności należy mieszkać w Słupsku od co najmniej roku, być w formalnym związku oraz przejść kwalifikację medyczną. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.