K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Parparusza w Czystej

0

Do wsi Czysta niedaleko jeziora Gardno zawitała znakomita opowiadaczka historii, zbieraczka skarbów i muzykantka Katarzyna Jackowska-Enemuo. Widowisko narracyjne przygotowane zostało w ramach letniej wędrówki etnografów z Kluk.

Kto nie był, niech żałuje. W ostatnią niedzielę w muzealnej zagrodzie we wsi Czysta chętni do posłuchania żywego słowa w baśniach o garncarzach, tkaczach, kowalach i diabłach, magii i mądrości ukrytych w ludowych przekazach mogli uczestniczyć w znakomitym widowisku narracyjnym. Jego autorką była muzykantka, opowiadaczka historii i antropolożka kultury Katarzyna Jackowska-Enemuo. Przy akompaniamencie skrzypiec w wykonaniu Iwony Sojki młodsi i starsi słuchali dawnych opowieści.

Dzieci bardzo żywo reagowały na opowieści o stworzeniu świata czy o starych zawodach. Podpowiadały rozwój wypadków, dostarczały pomysłów na dalszy scenariusz, nie kryły emocji, które znajdowały ujście raz w szczerym śmiechu, raz w zadumie. Bardzo spodobała im się opowieść o ludzkim układaniu się ze śmiercią i kowalu, który próbował tę śmierć przechytrzyć…

Co zrobiła śmierć, kiedy znalazła się na czubku gruszy bez swojej kosy, ponieważ tę zabrał kowal, słuchacze dowiedzieli się po krótkiej przerwie w dalszej części widowiska narracyjno-muzycznego. Dzieci wzięły także udział w warsztatach ceramicznych, a w świat z gliny poprowadzili je Anna i Kazimierz Kowalczykowie. W lepionych figurkach odnaleźć można było postaci z wcześniej wysłuchanych baśniowych opowieści.

Ci natomiast, których zaciekawiły losy kowala i innych bohaterów bajań, powinni przyjąć zaproszenie do Czystej już w najbliższą niedzielę. W spotkaniach z mieszkańcami regionu i turystami opowiadacze historii, wędrowcy i poszukiwacze skarbów zaklętych w ziemi, ogniu i przędzy dzielić się będą swoją wiedzą i pasją.

Kolejne niedziele to kolejne odsłony kolejnych rzemiosł – zapowiada etnolog z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Magdalena Lesiecka. – W drugą niedzielę lipca zapraszamy również na godzinę 11. Zawita tu też inny opowiadacz, Szymon Góralczyk, i odbędą się warsztaty stolarskie, zabawkarskie, gdzie dzieci będą mogły tworzyć zabawki drewniane takie, jakimi bawiły się dzieci dawniej i jakimi bawili się ich dziadkowie oraz rodzice.

Zachętą dla tych, którzy jeszcze do Czystej z dziećmi nie trafili, niech będzie reakcja najmłodszych uczestników niedzielnego spotkania, którzy swoją radość potrafili demonstrować żywiołowo i nieskrępowanie – poprzez taniec. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.