K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Większe wydatki

0

W przyszłym roku słupski budżet czekają kolejne wydatki powiązane z płacami. Wyższe wynagrodzenie minimum przełoży się na obciążenie kasy miasta dodatkowymi 12 milionami złotych.

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 2020 roku będzie obowiązywało wyższe wynagrodzenie minimalne. Chociaż oficjalnie wysokość pensji zasadniczej poznamy dopiero w połowie września tego roku, to pierwsze propozycje ministerstwa mówią o kwocie 2.450 złotych brutto. Dla sektora budżetówki, w którym część osób nadal zarabia najniższą krajową, to spory wydatek. Dla samorządów nowe przepisy mogą oznaczać milionowe koszty.

Do tej kwoty będą liczone inne elementy płacy, a więc dodatek za lata pracy, elementy związane z premią czy innymi dodatkami – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – W związku z tym realny wzrost tej płacy będzie dużo większy. Mówię o tym dlatego, że spotkałam się z mieszkańcami miasta, którzy są przekonani, że na te podwyżki samorządy otrzymują środki z budżetu państwa. To tak nie działa, jak system 500+. Jeżeli chodzi o płace minimalne w sektorze budżetowym te środki musi zabezpieczyć samorząd. To są środki, które wpływają do budżetu miasta z naszych podatków.

Magistrat wyliczył, że wzrost płacy minimalnej może oznaczać dla kasy Słupska wydatek od 8 do 12 milionów złotych. Podwyżka dotyczy osób zatrudnionych w jednostkach budżetowych. Pieniądze na ten cel będą musiały się znaleźć w przyszłorocznym montażu finansowym miasta. Więcej szczegółów poznamy w trakcie prac nad budżetem samorządu na rok 2020. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.