K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Biały Spichlerz otwarty

0

Dzisiaj dokonano uroczystego otwarcia Białego Spichlerza. Ponad rok od zakończenia prac remontowych trwało aranżowanie wnętrz i lokowanie w nich eksponatów. W salach wystawowych spichlerza na dobre rozgościły się dzieła Witkacego.

Chociaż prace rewitalizacyjne Białego Spichlerza zakończyły się już jakiś czas temu, to dopiero teraz został oficjalnie otwarty dla odwiedzających. Budynek wyremontowano specjalnie na potrzeby Muzeum Pomorza Środkowego w Słupku, które wykorzysta go do swoich wystaw. Oczywiście wisienką na torcie będzie udostępnienie wszystkich dzieł Witkacego znajdujących się w kolekcji muzeum. Wcześniej ze względu na ograniczoną przestrzeń było to niemożliwe.

Mamy w Słupsku największą kolekcję dzieł Witkacego, której nie można zobaczyć w żadnym innym mieście, ponieważ Witkacy jest bardzo, bardzo delikatny. W związku z tym to do nas, do Słupska, trzeba przyjechać, aby zobaczyć te wszystkie pastele – mówi Katarzyna Maciejewska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. – Długo Witkacy był rozebrany, a rozebranego Witkacego się nie ogląda, więc od 11 lipca jest jedyna możliwość, żeby zobaczyć całość tej naszej niezwykłej kolekcji na dwóch piętrach w Białym Spichlerzu. A oprócz tego na dwóch pozostałych będzie jeszcze Matejko, Malczewscy, Boznańska, Abakanowicz.

Ostatnie piętro przypadło historii najnowszej, czyli życiu słupszczan po 1945 roku. Największą przeszkodą przy adaptacji spichlerza było połączenie przemysłowej surowości obiektu z duchem malarstwa artysty. Remont obiektu został tak poprowadzony, aby zachowały się akcenty industrialne i obecności sztuki Witkacego.

Połączenie przemysłu i spuścizny historycznej oraz postaci zakopiańskiego artysty – będzie więc kilka elementów, drobnych, które będą przypominać, że Witkacy swoje życie wiązał również z południem Polski, i to także staraliśmy się połączyć w subtelny sposób – mówi Anna Popławska-Szilder z pracowni projektowej SHOQ Studio.

Przybyli na uroczyste otwarcie goście przekonywali, że Biały Spichlerz będzie miejscem, które poprzez kulturę połączy przeszłość i przyszłość miasta.

To, co wiąże na wiele pokoleń, ten wspólny mianownik, to zadania z dziedziny kultury, one będą nas łączyć, one w istocie będą mówić o naszej tożsamości i to one pozwalają nam silniej zapuszczać korzenie, obecnym pokoleniom i następnym – mówił podczas uroczystości marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Remont Białego Spichlerza rozpoczął się w maju 2017 roku. Inwestycja pochłonęła 20 milionów złotych. To pierwsza cześć zadania, bo na swoją kolej czeka budynek w sąsiedztwie – Czerwony Spichlerz. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.