K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Remont słupskiego tramwaju

0

Przy restauracji zabytkowego tramwaju, który znajdował się przy ulicy Nowobramskiej, praca wre w najlepsze. Najbardziej zniszczone elementy pojazdu zostały już wymienione i naprawione. Następnym etapem będzie przywrócenie zabytkowi estetycznego wyglądu.

Czerwony tramwaj, który od lat jest stałym elementem ulicy Nowobramskiej remontowany jest od połowy czerwca. Ciężar przywrócenia zabytkowego pojazdu szynowego do świetności wzięli na swoje barki uczestnicy zajęć w Centrum Integracji Społecznej. To na podwórzu organizacji przy ulicy Jaracza prowadzone są wszystkie prace renowacyjne. Na pierwszy ogień poszła wymiana stolarki, z którą – jak się okazało – był największy kłopot.

Wydawało się, że jest pracy mniej, niż wiemy to w tej chwili, po dokładnym obejrzeniu. Po zdjęciu pewnych warstw okazało się, że bardzo dużo płyt jest przegniłych, spróchniałych, do wymiany – mówi Grzegorz Chwieduk, instruktor w Centrum Integracji Społecznej. – Zaczęliśmy remont od góry, od pantografu w kolorze czarnym. W międzyczasie robiliśmy remont płyt wewnątrz pojazdu, odkręcaliśmy wszystkie elementy skorodowane, wymieniliśmy wszystkie płyty, a w tej chwili zajmujemy się zewnętrzną stroną. Drobne rzeczy wymagające naprawy szpachlujemy, a większe ubytki będziemy sukcesywnie uzupełniać sklejką o różnych grubościach, tak jak potrzeba.

Restaurowanie tramwaju odbywa się z dbałością o zachowanie jego charakteru. Wszystkie odnawiane elementy wykonywane są tak, aby jak najlepiej oddawały ducha oryginału. Zabezpieczono już dach. Załatano w nim dziury, którymi do środka dostawała się deszczówka. Naprawiono też część elementów wewnątrz pojazdu w tym zepsute przez wandali drzwi. Z istotniejszych zadań do wykonania jest jeszcze elektryka i zabezpieczenia podwozia.

Oprócz tego zamówienie żaluzji – musimy ogłosić przetarg na wykonawcę – i wycięcie zniszczonych elementów z płyt, wstawienie nowych, wyszpachlowanie i wymalowanie – mówi Grzegorz Chwieduk.

Dokładna data powrotu pojazdu na ulicę Nowobramską nie jest jeszcze znana. Dużo zależy od warunków pogodowych, ale nie powinno nastąpić to później niż pod koniec sierpnia. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.