K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpieczeństwo nad wodą

0

Policja, WOPR i Państwowa Inspekcja Sanitarna połączyły siły, aby uświadamiać dzieci i ich rodziców o tym jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą. Dzisiaj prowadzona była w Ustce specjalna akcja.

Każdego roku w sezonie letnim na kąpieliskach dochodzi do wielu tragedii. Chwila nieuwagi jest często przyczyną utonięć lub zaginięć dzieci. Niestety, nadal wielu wypoczywających nad morzem nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jakie czekają na plaży. Chcąc odpocząć, pozwalają swoim pociechom na swobodną zabawę. To w połączeniu z brakiem jakiejkolwiek kontroli może spowodować, że tak długo wyczekiwane wakacje kończą się przedwcześnie. Z racji powracającego problemu policjanci, WOPR-owcy i inspektorzy sanepidu połączyli siły, aby razem uświadamiać dzieci i dorosłych jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności nad wodą.

To jest cykliczna akcja pod nazwą „Bezpieczny wypoczynek nad wodą” i prowadzona jest wspólnie z sanepidem i WOPR-em – informuje Edyta Żuk z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. – Polega ona na uświadamianiu rodzicom i dzieciom wagi bezpieczeństwa. Mówimy o tym, że czerwony kolor flagi oznacza, że nie wolno wejść do wody; jakie skutki mogą być, gdy dziecko wejdzie do wody, a rodzic tego nie widzi. Rozmawiamy z rodzicami o tym, że nie wolno wchodzić do wody, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu, że należy zawsze obserwować swoje dziecko, zawsze dbać o jego bezpieczeństwo. Również pod kątem zdrowia, to znaczy zakładanie czapek na głowę, stosowanie kremów z filtrem.

O ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przypominały również pracownice Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Co roku przeprowadzamy wspólnie taka akcję – mówią Małgorzata Parol i Karolina Jagusiak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku. – Przede wszystkim mówimy o tym, jak spędzać wakacje czy to nad wodą, czy w górach, czy nawet w domu. Prowadzimy również szeroka profilaktykę jeśli chodzi o promieniowanie UV, przestrzegamy przed czerniakiem. Omawiamy z dziećmi różne sytuacji i to, co powinniśmy robić, żeby zminimalizować ryzyko.

Ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozdawał dzieciom specjalne opaski z pustym polem w które należy wpisać numer telefonu rodzica oraz numer do ratownictwa medycznego.

Dzieciaki często się gubią na plaży – informuje Marta Hanc z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Słupsku. – Po prostu idą budować sobie coś z piasku, a potem pomylą parawany. Obcy ludzie przynoszą wtedy dzieci i my w radio mówimy o tym, że zgubiło się dziecko. Dużym ułatwieniem są te opaski, na których wpisujemy numer telefonu i jeśli dziecko się do nas zgłosi, dzwonimy do rodziców. Na opasce jest też „minka”. Jeżeli zmienia się ona w smutną, to trzeba dziecko nakremować i założyć mu czapkę.

Z informacji przekazanej przez ratowniczkę medyczną jasno wynika, że przypadki zaginięcia dzieci zdarzają się codziennie. Organizatorzy akcji apelują do wszystkich: wypoczywajcie, ale zachowujcie szczególną ostrożność! (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.