K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rekrut na jeden dzień

0

W ramach kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało wakacyjną akcję. Włączając się w nią potencjalni rekruci zapoznają się z realiami służby wojskowej.

Aby wstąpić do Wojska Polskiego na jeden dzień trzeba być człowiekiem pełnoletnim i zdrowym. Ministerstwo Obrony Narodowej przed sympatykami wojska otwiera bramy koszar, dzięki czemu chętni będą mogli sprawdzić na własnej skórze jak wygląda służba wojskowa. W każdą sobotę, począwszy od 13 lipca do 24 sierpnia, w godzinach od 9 do 19 w 17 jednostkach na terenie całego kraju odbywać się będą zajęcia z żołnierskiego rzemiosła. Wśród nich jest m.in. Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce.

Minister Mariusz Błaszczak otworzył tę kampanię podczas lipcowego pobytu w Łebie – informuje mjr Karolina Krzewina-Hyc, koordynator akcji „Zostań żołnierzem RP w CPSP’’. – Byliśmy tam ze swoim punktem informacyjnym, żołnierzami i sprzętem, a 20 lipca otwieramy jednostkę dla tych wszystkich, którzy chcieliby wstąpić w szeregi armii. W tym dniu każdy chętny, który wypełni wniosek zamieszczony na naszej stronie internetowej będzie mógł wziąć udział w zajęciach, które CPSP przygotował specjalnie na ten dzień. Zajęcia potrwają 10 godzin. Zajęcia przygotowane są w pętli taktycznej, tak zwanych panelach. Będą to zajęcia strzeleckie, taktyczne, medyczne, a także zajęcia z topografii i wychowania fizycznego. Będzie to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy oraz zapoznania się ze specyfiką codziennej służby żołnierza Rzeczypospolitej. Udział w tych zajęciach na pewno pomoże w dokonaniu wyboru świadomego wstąpienia w szeregi armii. Myślę, że jest to doskonała okazja do tego, żeby sprawdzić się indywidualnie, ale też w zespole ponieważ przyszli kandydaci będą podzieleni na drużyny. Działać będą indywidualnie, ale i zespołowo. Wprowadzony będzie element oceniania tych działań, a więc emocje również będą.

Centralny Poligon Sił Powietrznych nie jest jednostką bojową, jednak szefostwo MON doceniło jego osiągnięcia i powierzyło przeprowadzenie zajęć w ramach kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Nie jesteśmy jednostką bojową, ale jesteśmy jednostką zabezpieczającą szkolenie jednostek bojowych na poligonie – wyjaśnia mjr Karolina Krzewina-Hyc. – Nie zwalnia to nas z tego, że też musimy być wyszkoleni i jesteśmy w stanie przeprowadzić takie zajęcia z osobami, które zgłoszą się do tego programu.

Szczegółowe warunki udziału w akcji przygotowanej przez MON znaleźć można w internecie, a dokładnie na stronie internetowej Centralnego Poligonu Sił Powietrznych i na profilu CPSP w Facebooku. Tam możma pobrać wniosek, wypełnić go i przesłać na adres [email protected]

Należy się spieszyć, bo termin składania oświadczeń mija 17 lipca 2019 roku. Po wielogodzinnych zajęciach, jak zapewnia dowództwo Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce na uczestników, potencjalnych żołnierzy Wojska Polskiego czekać będzie wojskowa grochówka. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.