K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Baszta do odbudowy

0

Magistrat przygotowuje się do odbudowy starej średniowiecznej baszty, która niegdyś stała obok dzisiejszej biblioteki miejskiej. Oprócz niej powstanie także budynek, który zostanie wykorzystany na cele społeczne.

Z średniowiecznej baszty zbudowanej przy murach obronny na przełomie czternastego i piętnastego wieku zostały już tylko fundamenty. Teraz magistrat zamierza zrekonstruować od podstaw ruiny tak zwanej okrągłej baszty w ramach programu rewitalizacji obszaru podgrodzia, starego miasta i śródmieścia. Odnowiona budowla będzie również wpisywała się projekt tworzenia bulwarów nad Słupią, które mają ożywić tę część miasta.

Przede wszystkim w rejonie bulwarów chcemy całościowo zagospodarować teren, stąd też planuje się odtworzenie dawnego miejsca po baszcie obronnej wraz z budynkiem przymurnym – informuje Justyna Pluta, dyrektorka Wydziału Zarządzania Funduszami UM w Słupsku. – Zrekonstruowany okrągły budynek baszty będzie miał funkcje kulturalne, będzie można do niego wejść, zobaczyć go od środka.

Ważną częścią inwestycji będzie powstanie budynku przymurnego, który zostanie zaadaptowany z myślą o realizacji celów społecznych. W obiekcie swoje miejsce ma znaleźć centrum współpracy międzypokoleniowej.

Na samym szczycie, czyli na drugim piętrze, znajdzie się centrum seniora. Chcemy, aby w ramach swojego klubu seniorzy mogli się tam spotykać i spędzać wspólnie czas – mówi Justyna Pluta. – Piętro niżej znajdzie się placówka wsparcia dziennego, przeniesiona z ulicy Sienkiewicza, a na samym dole oddamy do użytku sale warsztatowe, łącznie z piwnicą, głównie dla osób młodych na cele takie, jak warsztaty związane z rękodziełem czy zielarstwem. Chcemy je oddać organizacji pozarządowej w ramach realizacji zadań publicznych. Sama baszta natomiast będzie centrum współpracy międzypokoleniowej.

Aby baszta i budynek w ogóle mogły powstać, najpierw będzie trzeba wyburzyć stare nieruchomości przy Francesco Nullo, oznaczone numerami 3 i 4. Dopiero po oczyszczeniu terenu miasto przystąpi do realizacji właściwej części inwestycji. Ponad 60 procent środków na ten cel będzie pochodzić z dofinansowania unijnego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.