K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wakacyjne zaproszenie

0

Przed nami kolejna niedziela wakacji i kolejne zaproszenie do dawnej zagrody kowala w Czystej, w której gospodarzą etnografowie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Kto tym razem zagości w roli opowiadacza historii i jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

Temperatura wakacyjnych spotkań w Czystej nie słabnie mimo nie zawsze sprzyjającej pogody. Co niedziela w muzealnej zagrodzie kowala z mieszkańcami i turystami spotykają się podróżnicy i antropolodzy kultury, którzy prowadzą słuchaczy w świat dawnych obyczajów, ludowych bajań, legend, mitów i baśni. Kogo tym razem spotkać będzie można w roli sztukmistrza słowa i opowiadacza historii, o tym etnograf Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Magdalena Lesiecka:

W najbliższą niedzielę, 21 lipca, zapraszamy o godzinie 11 na opowieści z muzyką, ze śpiewem. Zaprasza nas Małgorzata Litwinowicz-Droździel, niezwykła opowiadaczka związana ze Stowarzyszeniem Studnia Opowieści, dyrektor pięknego festiwalu opowiadaczy, która przytoczy nam różne historie, legendy słowińskie. Odbędą się także warsztaty rzemieślnicze, tym razem plecionkarskie, gdzie tworzyć będziemy koszyki dzięki prowadzeniu pana Czesława Hinca i tworzyć płoty, jakie dawniej tu istniały, chruściane, wiklinowe, aby móc tę naszą przestrzeń w Czystej zaznaczyć.

Zamysłem organizatorów wakacyjnych spotkań w Czystej jest zachęcenie odwiedzających to miejsce dzieci, rodziców i dziadków do pielęgnowania tradycji rodzinnych rozmów i siły żywego przekazu.

Chcemy przywoływać te dawne tradycje ustnego przekazu, rozmawiania ze sobą – mówi etnograf Magdalena Lesiecka. – Dziś już o tym zapominamy, nie potrafimy ze sobą rozmawiać, nie potrafimy swoim dzieciom my, dorośli, opowiadać bajek, legend. Ale nie potrafimy też tworzyć płynnie opowieści po prostu, rodzinnych, koleżeńskich. Zderzenie międzypokoleniowe jest szczególnie naturalne w sytuacji opowiadania, bo zwykle to dorośli opowiadali niegdyś dzieciom. Ale i rozmawiali między sobą, a dzieci się temu przysłuchiwały i tak poznawały historie swoich rodzin i inne, które często są bajkami, baśniami, a tak naprawdę mówią o bardzo ważnych wartościach, o bardzo ważnych sytuacjach. Nawet jeśli są to dawne historie, możemy je absolutnie przełożyć na współczesność i na nasze dzisiejsze problemy, i móc je wtedy lepiej zrozumieć, jak i sens wielu zjawisk, wielu emocji, które ciągle nas jeszcze dotyczą.

Wieś Czysta, leżąca w niedalekiej odległości od jeziora Gardno, góry Rowokół i Słowińskiego Parku Narodowego, w zamierzeniach etnografów ma stanowić w przyszłości przykład rekonstrukcji dawnej wsi słowińskiej o charakterze rolniczym. W 1986 roku muzeum przejęło zabytkową zagrodę kowala, tworząc w niej swoją filię. Dzisiaj posiada około 5 hektarów ziemi pod rozbudowę i 12 rozebranych i zabezpieczonych obiektów, wśród nich unikatowy wiatrak paltrak z XIX wieku. Do tego dysponuje wyremontowaną remizą strażacką i kuźnią. Wakacyjne spotkania w plenerze Czystej odbywają się w ramach projektu Czysta Przestrzeń Tworzenia – obraz, słowo, przedmiot”. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.