K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Więcej czasu na badania

0

Ogromne kolejne przed gabinetami medycyny pracy spowodowane podwójnym rocznikiem, sprawiły, że wielu uczniów nie otrzymało na czas zaświadczenia lekarskiego. Bez niego uczniowie nie mogą się ubiegać o przyjęcie do szkół z praktyczną nauką zawodu. Z racji zaistniałego problemu termin badań przedłużono do 14 sierpnia.

Podwójny rocznik generuje kolejne problemy. Już nie tylko znalezienie miejsca w wybranej szkole jest wyczynem, ale okazuje się że kłopot jest również z uzyskaniem zaświadczenia lekarskiego. Uczniowie szkół średnich, w programie których znalazła się praktyczna nauka zawodu, aby móc kontynuować naukę muszą otrzymać odpowiedni dokument z medycyny pracy. Ogromne kolejki przed gabinetami lekarskimi sprawiły, że dostarczenie zaświadczenia w wymaganym terminie stało się niemożliwe.

Wiedzieliśmy, że w tym roku będzie uczniów dużo i dlatego nasi lekarze zwiększyli godziny pracy – mówi Maria Mazur, dyrektorka SPMZOZ w Słupsku. – Przygotowaliśmy się do tego, ale nie wiedzieliśmy, że czas na wykonanie badań będzie tak krótki. Rodzice, kiedy dowiedzieli się, że ich dzieci mają do 10 lipca przynieść zaświadczenia, to ruszyli na nasze poradnie. W obu przychodniach zrobiły się horrendalne kolejki. Dziennie przychodziło po 100-120 uczniów. Wszyscy byli zestresowani. Usłyszeliśmy skargi rodziców. W związku z tym dyrektor słupskiego wydziału edukacji zrobiła pilną naradę z dyrektorami szkół i po dyskusji zdecydowała o przedłużeniu terminu składania tych zaświadczeń do 14 sierpnia.

Młodzież z wykonaniem badań musi zdążyć przed zamknięciem szkolnym list rekrutacyjnych. Uczniowie muszą się spieszyć, bo w przychodniach mają pojawić się dwa razy. Na początek, aby się zarejestrować i otrzymać termin wizyty, a potem wykonać już samo badanie lekarskie. Teraz jednak i tak ma być dużo łatwiej.

Po wydłużeniu czasu składania zaświadczeń sytuacja troszkę się uspokoiła i uczniów jest 60-70 dziennie – zapewnia dyrektor Maria Mazur. – Trzeba pamiętać, że musimy jednocześnie przyjmować pracowników, bo mamy bardzo dużo umów z zakładami pracy. Muszę powiedzieć, że nasz personel stanął na wysokości zadania. Mimo stresujących sytuacji potrafił zachować cierpliwość i okazać rodzicom zrozumienie. Myślę, że radzimy sobie z tym problemem, idzie nam coraz lepiej i wywiążemy się z tego zadania.

Uczniowie po zaświadczenia z medycyny pracy mogą rejestrować się w dwóch słupskich przychodniach – przy ulicach Wojska Polskiego i 11 Listopada. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.