K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Deweloperzy pod sąd

0

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom związanym ze spółkami deweloperskimi. Podejrzani mieli wyłudzić kilkadziesiąt milionów złotych.

Oskarżeni to osoby, które w spółkach deweloperskich pełniły funkcje prezesów lub członków zarządu. Podejrzanym zarzuca się szereg przestępstw o charakterze gospodarczym oraz finansowo-skarbowym. Najwięcej zarzutów z podejrzanej ósemki, bo aż 57, usłyszał Wiesław Ś., który pełnił wiodącą rolę w procederze.

Przestępstwa te polegały w szczególności na wystawianiu faktur dokumentujących pozorną sprzedaż gruntów i lokali – informuje Paweł Wnuk, rzecznik prasowym Prokuratury Okręgowej w Słupsku. – Dzięki czemu wyłudzono i usiłowano wyłudzić nienależny podatek VAT w łącznej kwocie ponad 13 milionów złotych oraz na wyłudzaniu i usiłowaniu wyłudzenia kredytów, towarów i usług, a także na przywłaszczeniu środków powierzonych w oparciu o umowy deweloperskie na łączna kwotę ponad 12 milionów złotych. Według ustaleń śledztwa oskarżeni także prowadzili spółki w sposób niegospodarny, w bezprawny sposób unikali wykonywania orzeczeń sądu i zaspokojenia swoich wierzycieli. Nie zgłaszali wniosków o upadłość prowadzonych spółek oraz nie składali sprawozdań finansowych.

Zakres oskarżenia obejmuje okres pomiędzy latami 2013 i 2018, kiedy podejrzani mieli prowadzić proceder przestępczy na terenie Słupska i innych miejscowości. Z ośmiu oskarżonych tylko jedna osoba przyznała się do zarzucanych jej czynów. Pozostała siódemka w toku przesłuchania odmówiła złożenia wyjaśnień albo zaprzeczyła swojemu udziałowi w wymienionych przestępstwach. Prokuratura wobec Wiesława Ś. zastosowała środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, ale sąd go uchylił. Pozostałe osoby mają zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe od 5 do 20 tys. złotych. Za popełnienie wymienionych przestępstw podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.