K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ceremoniał i piknik

0

Na placu Zwycięstwa w Słupsku odbyły się uroczystości związane z 25-leciem 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Po części oficjalnej mieszkańcy miasta i turyści mogli wziąć udział w rocznicowym pikniku.

Słupscy żołnierze mieli szczególny powód do świętowania. W tym roku mogli uroczyście uczcić istnienie 25-lecia istnienia 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Jednostka przez ćwierć wieku na trwałe wrosła w Słupsk oraz Lębork. Mundurowi 7. BOW stacjonują także w zachodniopomorskim Trzebiatowie. Podczas przemówień przypominano genezę założenia brygady związanej z upamiętnieniem historycznej bitwy w wojnie polsko-boszewickiej, do której doszło 26 lipca 1920 roku pod Szczurowicami. Pojawiły się też odniesienia do czasów współczesnych. Dowódca powitał na placu, między innymi żołnierzy Legii Akademickiej i wyraził nadzieję, że przynajmniej niektórzy z nich zasilą szeregi wojska zawodowego.

Na placu Zwycięstwa, gdzie odbywały się uroczystości, nie zabrakło również przedstawicieli parlamenty, władz samorządowych i administracyjnych. Podziękowania i życzenia jubilatom złożyli Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS i wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk.

Święto było też okazją do odznaczenia żołnierzy i wręczenia nominacji. Po części oficjalnej z udziałem orkiestry oraz przemarszem oddziałów rozpoczął się piknik militarny. Przed ratuszem pojawiły się wszelkiej maści wozy bojowe związane z 7. BOW. Największą atrakcją były Loepardy oraz haubice Krab, które zostały udostępnione zwiedzającym. Każdy przez chwilę mógł zasiąść za wolantami tych maszyn i poczuć się jak żołnierz wojsk pancernych. Były też stoiska prezentujące broń i wyposażenie mundurowych. Pokazano egzemplarze karabinów współczesnych, a dzięki Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Grzmot” także te z dwudziestolecia międzywojennego. Nie zabrakło też tradycyjnej grochówki oraz pieśni żołnierskich w wykonaniu zespołu wokalnego „Wiarusy”. Na kolejne święto z mundurowymi nie będzie trzeba długo czekać. Już 15 sierpnia odbędą się obchody związane ze Świętem Wojska Polskiego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.