K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Plątanie nici i opowieści

0

To już ostatnia niedziela tych wakacji, w którą do dawnej zagrody kowala w Czystej zapraszają etnografowie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Tym razem opowieściom o niezwykłych zdarzeniach na tych ziemiach będą towarzyszyły warsztaty tkackie i plecionkarskie.

Lipcowe niedzielne spotkania w dawnej zagrodzie kowala w Czystej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Opowieści snute przy muzyce przez zawodowych opowiadaczy wzbudzają żywą reakcję najmłodszych uczestników. Po wysłuchaniu legend i ludowych bajań zawsze przychodzi czas na warsztaty związane z niezwykłymi dla mieszczuchów i powoli ginącymi już zawodami. Nie inaczej będzie i w tę niedzielę. Niestety, ostatnią w tym roku organizowaną w ramach projektu „Czysta Przestrzeń Tworzenia – obraz, słowo, przedmiot”.

W niedzielę 28 lipca zapraszam oczywiście na opowieści – mówi Magdalena Lesiecka, etnograf Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. – Swoją obecnością zaszczyca nas Łowcy Słów z Trójmiasta, czyli duet Groszek i Elżbieta Stanilewicz. One poprowadzą nas przez dawne opowieści z tego regionu, a później warsztaty tkackie i przędzalnicze. Będziemy plątać nici, tkać chodniki, krajki… Oprócz mnie będą gościły też inne tkaczki. Mam nadzieję, że zagoszczą tu panie Bożena Budzyń, Elżbieta Foltyn, które od wielu lat tworzą wspaniałe dzieła. Wspólnymi siłami, a także z grupą wolontariuszek, które miałam przyjemność prowadzić w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie ucząc przędzenia, będziemy chcieli wszystkich wprowadzić w świat niezwykłych kolorów, prostej lub też grubej nici i uczyć, jak niegdyś powstawała tkanina.

Organizatorzy zapraszają do Czystej na godzinę 11. Tych, którzy jeszcze do dawnej zagrody kowala nie mieli okazji zajrzeć, a chcą wykorzystać ostatnią w tym roku okazję informujemy, że Czysta leży na szlaku do Smołdzina i dalej do Kluk. (rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.