K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uwaga, sinice!

0

Wysokie temperatury powodują w Bałtyku zakwity sinic. To niekorzystna informacja dla tych, którzy zamierzają w czasie weekendu odwiedzić Trójmiasto i tam skorzystać z kąpieli morskich. Na wielu plażach leżących w Zatoce Gdańskiej obowiązuje zakaz wchodzenia do wody.

Plaże morskie na wybrzeżu Pomorza Środkowego na razie wolne są od sinic. W przeciwieństwie do wód zatok Gdańskiej i Puckiej, nad którymi na wielu plażach obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzega, że sytuacja ta może w każdej chwili ulec zmianie, a kąpieliska otwarte mogą zostać zamknięte. Skupiska sinic mogą się przemieszczać. Słupski sanepid zapewnia, że jest w stałym kontakcie z ratownikami dyżurującymi na plażach w Ustce i Rowach i w sytuacji wystąpienia niekorzystnych zjawisk, wypoczywający w tych miejscach zostaną natychmiast poinformowanie poprzez wywieszenie czerwonej flagi.

W przypadku zakwitu sinic, inspektorzy sanepidu na swojej stronie internetowej zalecają wystrzeganie się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować wysypkę na skórze i zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego; biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa) oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. (rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.